mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

„Król Maciuś Pierwszy” Janusz Korczak

Żołnierz jednym karabinem jednej broni głowy. A jednym głupim językiem zgubić może nie tylko własną głowę, ale cały oddział. | “Król Maciuś Pierwszy” Janusz Korczak

Król Maciuś Pierwszy

„Król Maciuś Pierwszy” to książka dobrze znana każdemu uczniowi. Jako lektura stanowi podstawy do analizowania treści, przyglądania się bohaterom czy wypatrywania konkretnych szczegółów. Wydawać by się mogło, że książka przedstawia treść dostosowaną do wieku czytelników. Czy aby na pewno?

Choć było to dawno temu, pamiętam, jakie wrażenie wywarła na mnie tytułowa lektura. Smutek. Jedna z najsmutniejszych książek, jakie przeczytałam w dzieciństwie. Na samym początku opowieści umiera król, ojciec Maciusia. Ów wydarzenie jest jednoznaczne z tym, że od teraz maluch zostaje królem i musi przejąć obowiązki taty. Jednak dla dziecka, które nie potrafi nawet dobrze czytać, stanie na czele państwa okazuje się nie lada wyzwaniem i gorzką lekcją dorosłości.

Janusz Korczak genialnie ukazał relacje między dziećmi i dorosłymi. Zobrazował intelektualną przepaść pomiędzy myśleniem najmłodszych a oczekiwaniami dorosłych. „Król Maciuś Pierwszy” to świetna książka dla dorosłych i rewelacyjna lekcja dziecinnego świata. Młody król jest symbolem wszystkich dzieci, które muszą stawić czoła dorosłej rzeczywistości, jednocześnie ukazując tęsknotę za prawdziwym dzieciństwem.

Maciuś, podobnie jak każde dziecko, stara się ze wszystkich sił podołać królewskiemu zadaniu. Jego rządy są bardzo nietypowe, a najważniejsze jest to, że do głosu zostają dopuszczone również dzieci. Skutki reform i zmian są bardzo różne. Jednak właśnie tak w życiu bywa, człowiek uczy się na błędach. Czasami codzienność wypełnia smutek, czasami radość, a niejednokrotnie padasz ofiarą nielojalnych współpracowników i w najgorszych opałach znajdujesz prawdziwych przyjaciół.
Autor fantastycznie przekazał najmłodszym czytelnikom bezcenne życiowe prawdy. Przygody króla Maciusia niosą ze sobą wiele mądrych rad oraz bezcennych wskazówek, zwłaszcza tych dotyczących relacji z drugim człowiekiem.

Uważam, że najlepszy czytelniczy duet w przypadku tej książki to rodzic i dziecko (zwłaszcza te młodsze pociechy). Pomimo kopalni mądrości, jakie może posiąść młody człowiek po przeczytaniu lektury, zdecydowana większość z nich powinna być wyjaśniana na bieżąco podczas czytania.

„Król Maciuś Pierwszy” to niewątpliwie piękne dzieło literatury polskiej. Klasyka gatunku. Janusz Korczak ukazuje fabułę oczami dziesięciolatka, do tego monarchy, czyli takiemu, któremu teoretycznie wszystko wolno. Jednak zderzenie z rzeczywistością bywa bardzo rozczarowujące. Zdecydowanie jest to książka, której mądrość docenia się po latach, pod warunkiem, że zostaną one przeczytane ze zrozumieniem, tudzież wytłumaczone przez dorosłych, w dzieciństwie.
podpis

 

Król Maciuś Pierwszy

| wydawnictwo: WILGA | gatunek: DLA DZIECI |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem [ BARTER ].

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry