“Król Maciuś Pierwszy” Janusz Korczak

Przygody króla Maciusia to książka dobrze znana każdemu uczniowi. Jako lektura stanowi podstawy do analizowania treści, przyglądania się bohaterom czy wypatrywania konkretnych szczegółów. Wydawać by się mogło, że książka przedstawia treść dostosowaną do wieku czytelników, czy aby na pewno?

Choć było to kawał czasu temu, dobrze pamiętam wrażenie jakie wywarła na mnie tytułowa lektura. Smutek. Jedna z najsmutniejszych książek jakie przeczytałam w dzieciństwie. Na samym początku opowieści umiera król, ojciec Maciusia. Ów wydarzenie jest jednoznaczne z tym, że od teraz maluch zostaje królem i musi przejąć obowiązki taty. Jednak dla dziecka, które nie potrafi nawet dobrze czytać, stanie na czele państwa okazuje się nie lada wyzwaniem i gorzką lekcją dorosłości.

Janusz Korczak genialnie ukazał relacje między dziećmi i dorosłymi. Zobrazował intelektualną przepaść pomiędzy myśleniem najmłodszych a oczekiwaniami dorosłych. “Król Maciuś Pierwszy” to przede wszystkim świetna książka dla dorosłych, to rewelacyjna lekcja dziecinnego świata. Młody król jest symbolem wszystkich dzieci, które muszą stawić czoła dorosłej rzeczywistości, jednocześnie ukazując tęsknotę za prawdziwym dzieciństwem.

Maciuś, podobnie jak każde dziecko, stara się z wszystkich sił podołać królewskiemu zadaniu. Jego rządy są bardzo nietypowe, a najważniejsze jest to, że do głosu zostają dopuszczone również dzieci. Skutki reform i zmian są bardzo różne. Jednak właśnie tak w życiu bywa, człowiek uczy się na błędach. Czasami codzienność wypełnia smutek, czasami radość, niejednokrotnie padasz ofiarą nielojalnych współpracowników, a w najgorszych opałach znajdujesz prawdziwych przyjaciół.

Autor fantastycznie przekazał najmłodszym czytelnikom bezcenne życiowe prawdy. Przygody króla Maciusia niosą ze sobą wiele mądrych rad oraz bezcennych wskazówek, zwłaszcza tych dotyczących relacji z drugim człowiekiem.
Uważam, że najlepszy czytelniczy duet w wypadku tej książki to rodzic i dziecko (zwłaszcza te młodsze pociechy). Pomimo kopalni mądrości, jakie może posiąść młody człowiek po przeczytaniu lektury, zdecydowana większość z nich powinna być wyjaśniana na bieżąco, podczas czytania.

Król Maciuś Pierwszy

“Król Maciuś Pierwszy” to niewątpliwie piękne dzieło literatury polskiej. Klasyka gatunku. Janusz Korczak ukazuje fabułę oczami dziesięciolatka, do tego monarchy czyli takiemu, któremu teoretycznie wszystko wolno. Jednak zderzenie z rzeczywistością bywa bardzo rozczarowujące. Zdecydowanie jest to książka, której mądrości docenia się po latach, pod warunkiem że zostaną one przeczytane ze zrozumieniem, tudzież wytłumaczone przez dorosłych, w dzieciństwie.

2019-04-10T12:24:42+00:00 15 lutego 2018|