Kiedy sprowadza się drugiego człowieka do jednej cechy – rasy, wyznania, albo tego, kogo kochaja – i nie patrzy się nań szerzej, to bardzo łatwo zapomnieć, że to wciąż człowiek.
| Kiran Millwood Hargrave „Wyspa na końcu świata”
W skrócie.
Początek XX wieku, wyspa Culion, Filipiny.
Dwunastoletnia Amihan mieszka z kochającą mamą. Dziewczynka urodziła się na wyspie, a otaczająca ją rzeczywistość jest jedyną, jaką zna i w jakiej czuje się bezpieczna. Pewnego dnia, podczas spotkania z przedstawicielem rządu, niejakim panem Zamorą, mieszkańcy dowiadują się o niepokojących zmianach, które zostaną niebawem wprowadzone. Nastąpi podział mieszkańców wyspy na SANO (czystych) i LEPROSO (trędowatych) oraz umieszczenie poszczególnych grup w innych, odseparowanych od siebie miejscach. W przypadku rodzin z niepełnoletnimi, zdrowymi dziećmi, podjęto decyzję o przewiezieniu ich do sierocińca, znajdującego się na sąsiedniej wyspie Coron.
Wdrażany przez rządowe organy nowy porządek nie uwzględniał żadnych sprzeciwów, a rozporządzenie zostało natychmiast wprowadzone w życie. Chora matka i zdrowa córka zostały zmuszone do podporządkowania się przepisom i rozdzielone. Ami wraz z innymi dziećmi oraz w towarzystwie nieprzychylnego pana Zamory została przewieziona do wspomnianego sierocińca. Jednak sytuacje, z którymi bohaterka musi się zmierzyć, wykraczają daleko poza znaną jej rzeczywistość. W nowym miejscu Ami znajduje bratnią duszę, Mari. Czy przyjaźń dziewczynek będzie w stanie stawić czoła przeciwnościom losu i sprzyjać słusznym decyzjom w odpowiednim czasie? Czy Ami spełni największe marzenie mamy i sprowadzi na wyspę motyle? Odpowiedzi szukajcie w książce.
Wykluczenie i samotność.
Co się dzieje, gdy bezpieczeństwo jednych zostaje postawione ponad szczęściem i spokojem drugich? Oto wątek, który został w książce podkreślony bardzo grubą, wyraźną i życiową kreską. Nikt, nigdy i w żadnych okolicznościach nie powinien być zmuszany do poświęcania własnego szczęścia dla dobra innych. Nawet gdy w grę wchodzi ciężka, nieuleczalna choroba.
Wyspa na końcu świata.
Pomimo tego że fabuła jest w całości fikcją literacką, okoliczności, w których została osadzona, są prawdziwe. Filipińska wyspa Culion istnieje naprawdę, a w latach 1906–1998 mieściła się tam największa na świecie kolonia ludzi chorych na trąd. Ich przymusowa migracja zniszczyła życie wielu rodzinom, przyjaciołom, bliskim. Z tą wiedzą opowieść zyskuje zupełnie inny wymiar.
Są miejsca, których nie chce się odwiedzać. Nawet gdybym powiedziała, że jest tam czysty, przejrzysty ocean, błękitny jak niebo latem, a w nim pływają żółwie i delfiny. Albo pagórki porośnięte lasami, w których gorące powietrze przeszywa śpiew ptaków.
Reasumując.
„Wyspa na końcu świata” to opowieść o miłości i smutku, samotności i przyjaźni, dobrych i złych decyzjach. To historia o najciemniejszych barwach nieuleczalnej choroby, która staje się źródłem cierpienia i bólu, oraz najpiękniejszych kolorach szczęścia, czyli chwilach, które niczym piękne motyle potrafią rozświetlić nawet największy mrok.
Niewątpliwie książka zwraca uwagę na bardzo istotne sprawy. Wydarzenia zostały przedstawione z myślą o młodych czytelnikach, a fabuła ukazuje pewne, w szerszej perspektywie niekoniecznie słuszne, działania. Niemniej jednak pewne wątki zostały przerwane i zabrakło mi ich zakończenia, doprecyzowania, zamknięcia. Uważam, że pomysł na losy bohaterów świetnie sprawdziłby się w formie kilkutomowej serii książek, a może nawet kilku cykli, szczegółowo ukazując wydarzenia na przestrzeni lat.
Aczkolwiek jestem pewna, że Kiran Millwood Hargrave niebawem zaskoczy czytelników kolejną publikacją. Pamiętajmy, że poprzednia książka autorki („Dziewczynka z atramentu i gwiazd”) była bestsellerem.
___
korekta tekstu: Anna Fathi
Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: KIRAN MILLWOOD HARGRAVE
| przekład: MARIA JASZCZUROWSKA
| tytuł: WYSPA NA KOŃCU ŚWIATA
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 15.07.2020
| liczba stron: 288
| format: 205×145
| gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA
______
*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE: