mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Kintsugi"

Kintsugi. Sztuka sklejania życia

“Kintsugi jest sztuką uszlachetniania okaleczeń. Podążanie jej drogą można traktować jako formę arteterapii, zachęcającą do przezwyciężenia bolesnych doświadczeń i przemiany ołowiu naszego życia w złoto.”
| “Kintsugi. Sztuka sklejania życia” Céline Santini

Kintsugi

Autorka proponuje czytelnikom bardzo nietypowy poradnik. Podczas gdy większość tego typu książek, radzi jak najskuteczniej zabliźnić i zamaskować życiowe niepowodzenia, rany, potknięcia, załamania, jak sprawić by były najmniej widoczne, Céline Santini udowadnia, że najskuteczniejszą metodą jest jak najpiękniejsze wyeksponowanie życiowych pęknięć i potknięć.

Generalnie kintsugi to japońska, starożytna sztuka naprawiania potłuczonych ceramicznych naczyń za pomocą złota. Jednak autorka opisała tą sztukę jako formę terapii dla osób dotkniętych życiowymi problemami czy niepowodzeniami. Podążając za powolnym rytuałem ubranym w cierpliwość, staranność i koncentrację. Krok po kroku, sumiennie i dokładnie realizując opisany plan działania, można nie tylko oczyścić ale również wyleczyć zranioną duszę. Głównie chodzi o to, by stworzyć się na nowo, by czuć się bogatszym i piękniejszym o przeżyte doświadczenia, zamiast widzieć w nich jedynie własny ból, smutek czy upadek.

Cały proces terapii został podzielony na sześć etapów: rozbicie, składanie, cierpliwość, korygowanie, odsłonięcie, uszlachetnianie. Ponadto, etapy poprzedzone są wprowadzeniem czyli odkrywaniem oraz zakończeniem – otwarciem. Każdy rozdział zawiera kilka zdań na temat tradycyjnej sztuki kintsugi. Następnie autorka tłumaczy w jaki sposób można zinterpretować dany etap w odniesieniu do opisywanej terapii, jednocześnie wplatając osobiste doświadczenia oraz ukazując własną drogę do uzyskania życiowej równowagi.

 

Kintsugi. Sztuka sklejania życia” to moim zdaniem, dość osobista książka. Céline Santini, dzieląc się życiowymi sukcesami i porażkami, udowodniła uzdrawiający sens kintsugi. Choć odniosłam wrażenie, że najbardziej docenią tą sztukę artyści i to właśnie oni będą potrafili w całości skorzystać z jej oczyszczających właściwości. Niewątpliwie, książka jest ciekawie napisanym poradnikiem, przybliżającym czytelnikowi dość nietypową metodę ocalenia wyjątkowych przedmiotów (podobno składniki można bez problemu zakupić w sieci). Szczerze przyznam, że kintsugi potrafi uczynić z ceramiki prawdziwe i niepowtarzalne dzieła sztuki!
podpis

 

Kintsugi

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: CELINE SANTINI | tytuł: KINTSUGI. SZTUKA SKLEJANIA ŻYCIA | przekład: ELŻBIETA SIWIEC | wydawnictwo: FEERIA | premiera: 26.02.2019 | liczba stron: 256 | format: 143×204 | gatunek: PORADNIK |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry