Justyna Styszyńska czyli wywiad z autorką.

Pobudzenie dziecięcej kreatywności wymaga odpowiedniej motywacji i narzędzi, które otworzą wyobraźnię oraz pozwolą działać tu i teraz. Taki zestaw jest genialną mieszanką dla młodych twórców i może być stworzony tylko przez artystę, który rozumie, zna, czuje potrzeby najmłodszych.

Niewątpliwie taką osobą jest Pani Justyna Styszyńska, autorka interaktywnych książeczek z naklejkami dla dzieci. Książeczek, które pozwalają odkrywać piękno przyrody, przekraczając pewne przyjęte przez dorosłych granice, oraz poznawać w niebanalny sposób wielkie postacie, które stały się inspiracją i wzorem dla przyszłych pokoleń.

Justyna Styszyńska

1. Skąd wziął się pomysł na serię edukacyjnych książek dla dzieci z naklejkami?

Pomysł powstał na zajęciach plastycznych, które prowadziłam dla dzieci. Zawsze zadziwiały mnie One tym z jaką łatwością przekraczają ograniczenia i nakazy, jak każde zadania potrafią wykonać bardzo oryginalnie. Dlatego też wymarzyła mi się książeczka, która nie nakazuje dzieciakom działać wyłącznie w ustalonym koncepcie tylko pobudza je do kreatywnego tworzenia.

2. Pani książeczki bardzo zachęcają do eksperymentowania z wyglądem zwierząt. Czy w dzieciństwie miała Pani ochotę na takie eksperymenty?

Gdy byłam dzieckiem chciałam eksperymentować ze wszystkim w około, bo tak poznawałam świat.

3. Czy któraś książka jest Pani szczególnie bliska? Jeśli tak, to dlaczego.

Chyba najbardziej bliski jest mi “Las i zwylki-niezywkli mieszkańcy”. Od niej wszystko się zaczęło i mam do niej duży sentyment.

4. Gdyby musiała Pani wybrać wśród, prezentowanych w swoich książkach, zwierzątek to jedno ulubione lub wyjątkowe, które zyskałoby taki tytuł? Dlaczego?

Ryś. Kocham koty, wszystkie koty, a Ryś jest dziki i piękny.

5. Jest Pani autorką wielu pięknych ilustracji. Czy jako dziecko spędzała Pani sporo czasu na tworzeniu własnych rysunków lub innych plastycznych prac? Czy zwierzęta często były ich bohaterami?

Rysowałam od dziecka, ale przede wszystkim ludzi. Do dziś portret jest moim ulubionym tematem, może dlatego kolejna seria moich książek z naklejkami to książka o wielkich ludziach.

6. Kredki, farby, ołówek, pisaki, kreda – po które z tych twórczych narzędzi najchętniej sięgała Pani w dzieciństwie. A może istniało jakieś niezawodne połączenie kilku przyborów?

W dzieciństwie najwięcej rysowałam ołówkiem, a na studiach pokochałam malarstwo. Dziś łącze miłość do malarstwa z rysowaniem na tablecie, a efekt można podziwiać w obydwu seriach książek, przy rysunkach zwierząt i postaci.

7. Czy w najbliższej przyszłości pojawią się nowi bohaterzy serii Idol lub kolejne zwykłe-niezwykłe zwierzątka?

Aktualnie kończymy pracę nad Kopernikiem i zabieram się za Pustynię 🙂

8. Lubi Pani kawę czy bardziej skłania się ku herbacie?

Definitywnie herbatę i to każdego rodzaju.

9. Złapała Pani złotą rybkę, która spełnia tylko jedno życzenie. Życzenie może dotyczyć tylko Pani osoby, jak by ono brzmiało?

Chciałabym mieć piękny głos i potrafić śpiewać.

Jeżeli jeszcze nie spotkaliście się z książeczkami dla dzieci, które w mig uruchamiają fantazję, zachęcają do działania i tworzenia własnej wersji rzeczywistości, koniecznie sięgnijcie po publikacje autorstwa Pani Justyny. To może być początek pięknej, artystycznej przygody!

2018-08-28T18:49:50+00:00 26 kwietnia 2018|