mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki: "Józef Beck. Biografia"

Józef Beck. Biografia

Józef Beck jest jedną z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych postaci dziejów Polski w pierwszej połowie XX stulecia.” | “Józef Beck. Biografia” Marek Kornat, Mariusz Wołos

Józef Beck. Biografia

Biografia została podzielona na dziesięć rozdziałów, a każdy z nich skupia się na konkretnym etapie życia Józefa Becka. W pierwszym przedstawiono teorie, dotyczące pochodzenia rodziny Becków oraz informacje o edukacji bohatera. Drugi rozdział to czas pierwszej wojny światowej od momentu wstąpienia Becka do Legionów Polskich do misji na Ukrainie i w Rosji w charakterze emisariusza Polskiej Organizacji Wojskowej. Trzecia część to okres wchodzenia Becka do grona najbliższych współpracowników Piłsudskiego (lata 1918-1926). Jest tu sporo informacji na temat rozwoju kariery bohatera w Wojsku Polskim i początki działalności dyplomatycznej. Czwarty rozdział obejmuje lata 1926-1932 i jest to ścisła współpraca Becka z Piłsudskim oraz przygotowania do objęcia funkcji wicepremiera koordynującego pracę gabinetu ministrów. Piąta część przypada na okres 1932r.-1935r. czyli Beck jako główny wykonawca polityki zagranicznej faktycznie prowadzonej przez Piłsudskiego. Szósty rozdział to samodzielne kierowanie polską dyplomacją poprzez realizację polityki równowagi między III Rzeszą a Związkiem Sowieckim (lata 1935-1937). Siódma część to polityka zagraniczna Rzeczypospolitej w 1938 roku i trudny okres przedwojenny. Ósmy rozdział to miesiące poprzedzające wybuch wojny i polska kampania obronna. Dziewiąta część została poświęcona internowaniu bohatera w Rumunii. Ostatni rozdział to podsumowanie życia i działalności Józefa Becka.

 

W tej książce widać pasję, zaangażowanie i determinację w ukazaniu wszystkiego co kluczowe, istotne i ważne w życiu oraz działalności bohatera. To obszerna, doskonała i wielopłaszczyznowa lekcja historii. Autorzy sięgnęli do wszystkich możliwych źródeł, polskich i zagranicznych, by stworzyć prawdziwy obraz człowieka, który wzbudzał wiele kontrowersji. Najważniejsze jest jednak to, że biografia została napisana w taki sposób, by czytelnik mógł sam ocenić postępowanie i decyzje bohatera, opierając się na faktach, okolicznościach, informacjach o tym co przyniosła przyszłość, postawach innych osób.

 

Jakim człowiekiem był Józef Beck? Czym się kierował, podejmując kluczowe decyzje polityczne i dyplomatyczne? Gdyby udało mu się wydostać z Rumunii i dotrzeć do Francji, czy historia potoczyłaby się inaczej?
podpis

 

Józef Beck. Biografia

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorzy: MAREK KORNAT, MARIUSZ WOŁOS
| tytuł: JÓZEF BECK. BIOGRAFIA
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 13.01.2021
| liczba stron: 1451
| format: 210×130
| gatunek: BIOGRAFIA|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry