Józef Beck jest jedną z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych postaci dziejów Polski w pierwszej połowie XX stulecia.
| „Józef Beck. Biografia” Marek Kornat, Mariusz Wołos
Biografia została podzielona na dziesięć rozdziałów, a każdy z nich skupia się na konkretnym etapie życia Józefa Becka. W pierwszym przedstawiono teorie dotyczące pochodzenia rodziny Becków oraz informacje o edukacji bohatera. Drugi rozdział to czas pierwszej wojny światowej od momentu wstąpienia Becka do Legionów Polskich do misji na Ukrainie i w Rosji w charakterze emisariusza Polskiej Organizacji Wojskowej. Trzecia część to okres wchodzenia Becka do grona najbliższych współpracowników Piłsudskiego (lata 1918–1926). Jest tu sporo informacji na temat rozwoju kariery bohatera w Wojsku Polskim i początków jego działalności dyplomatycznej. Czwarty rozdział obejmuje lata 1926–1932 i jest to ścisła współpraca Becka z Piłsudskim oraz przygotowania do objęcia funkcji wicepremiera koordynującego pracę gabinetu ministrów. Piąta część przypada na lata 1932–1935, czyli Beck jako główny wykonawca polityki zagranicznej faktycznie prowadzonej przez Piłsudskiego. Szósty rozdział to samodzielne kierowanie polską dyplomacją poprzez realizację polityki równowagi między III Rzeszą a Związkiem Sowieckim (lata 1935–1937). Siódma część opisuje politykę zagraniczną Rzeczypospolitej w 1938 roku i trudny okres przedwojenny. Ósmy rozdział to miesiące poprzedzające wybuch wojny i polska kampania obronna. Dziewiąta część została poświęcona internowaniu bohatera w Rumunii. Ostatni rozdział to podsumowanie życia i działalności Józefa Becka.
W tej książce widać pasję, zaangażowanie i determinację w ukazaniu wszystkiego co kluczowe, istotne i ważne w życiu oraz działalności bohatera. To obszerna, doskonała i wielopłaszczyznowa lekcja historii. Autorzy sięgnęli do wszystkich możliwych źródeł, polskich i zagranicznych, by stworzyć prawdziwy obraz człowieka, który wzbudzał wiele kontrowersji. Najważniejsze jest jednak to, że biografia została napisana w taki sposób, by czytelnik mógł sam ocenić postępowanie i decyzje bohatera, opierając się na faktach i okolicznościach.
Jakim człowiekiem był Józef Beck? Czym się kierował, podejmując kluczowe decyzje polityczne i dyplomatyczne? Gdyby udało mu się wydostać z Rumunii i dotrzeć do Francji, czy historia potoczyłaby się inaczej?
___
korekta tekstu: Anna Fathi
Wydawnicze szczegóły książki:
| autorzy: MAREK KORNAT, MARIUSZ WOŁOS
| tytuł: JÓZEF BECK. BIOGRAFIA
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 13.01.2021
| liczba stron: 1451
| format: 210×130
| gatunek: BIOGRAFIA|
______
*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE: