mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Jeśli tam jesteś"

Jeśli tam jesteś

#19
Życie jest jak brie. Trochę śmierdzi, ale jest w dziwny sposób cudowne.
| “Jeśli tam jesteś” Katy Loutzenhiser

Jeśli tam jesteś

Priya, najlepsza przyjaciółka Zan wyprowadziła się do Kalifornii. Choć minęło już trochę czasu, dziewczyna nie może sobie poradzić z utratą przyjaciółki. Ich przyjaźń trwała od zawsze i rozumiały się bez słów. Jednak teraz, Zan czuje przerażającą pustkę i pewnego rodzaju dobijającą dezorientację. Przyjaciółki postanowiły utrzymywać kontakt mimo wszystko, nic nie miało się zmienić w ich relacjach. Jednak od czasu wyjazdu, Priya zachowuje się co najmniej dziwnie.

Zan próbuje z wszystkich sił usprawiedliwić zachowanie przyjaciółki. Jednak zarówno posty jak i komentarze na Instagramie, zupełnie nie pasują do charakteru i zachowania dziewczyny, którą znała. Swoimi obawami dzieli się z najbliższymi, jednak nikt nie widzi w przedstawianych faktach nic podejrzanego. Dopiero gdy w szkole pojawia się Logan, nowy kolega, Zan znajduje bratnią duszę, z którą może podzielić się wątpliwościami i wie, że będzie potraktowana poważnie.

Wszyscy wokoło tłumaczą bohaterce, że Priya potrzebuje czasu, więcej prywatności i przestrzeni do zaaklimatyzowania się w nowym miejscu. Jako dowód przedstawiają posty, w których dziewczyna zachwyca się nowymi widokami. W pewnym momencie, jedno ze zdjęć najbardziej przykuwa uwagę bohaterki. Bynajmniej nie chodzi tu o opis czy krajobraz, pewien kluczowy szczegół w wyglądzie przyjaciółki utwierdza Zan w przekonaniu, że coś tu jest bardzo nie tak. Bohaterka rozpoczyna śledztwo na własną rękę…

 

Jeśli tam jesteś” to naprawdę oryginalna i nietuzinkowa opowieść! Sięgnęłam po książkę by tylko zerknąć na kilka pierwszych stron i nie wiedząc kiedy, kończyłam właśnie piąty rozdział… Potem nie mogłam już oderwać wzroku, więc cała historia przeleciała przez mój umysł błyskawicznie. Byłam pod wrażeniem zarówno całej fabuły, jak i wykreowanych przez autorkę bohaterów.

Pierwszy raz natknęłam się na historię, która w tak niesamowity sposób obraca się wokół serwisu społecznościowego (Instagram) oraz tego, co pojawia się na profilu. Dodatkowo dochodzą relacje bohaterki z rodziną i rówieśnikami w szkole, co pozwala spojrzeć na wydarzenia z kilku perspektyw oraz dobitnie przekonać się o tym, że profil w mediach społecznościowych może być prawdziwą osobą lub tylko ją udawać.

Zarówno Zan jak i Priya, od razu wzbudziły moją sympatię. Jest w tej przyjaźni coś tak niesamowicie prawdziwego i szczerego, że trudno im nie kibicować. Dodatkowo chroniczna bezchłopakowość Zan oraz Longan, który skutecznie burzy tą zasadę ma w sobie urok nietuzinkowej i niewymuszonej relacji, która po prostu się zdarzyła. Do tego dochodzi również bardzo niestandardowy obraz najbliższych rodzin bohaterów, które mają swój czynny udział w całej historii oraz cała góra towarzyszących wydarzeniom emocji.

“Jeśli tam jesteś” to literatura dla młodzieży na miarę wszechobecnych profili społecznościowych, uwrażliwiająca na prawdziwą przyjaźń oraz zauroczenie, które przychodzi w najmniej oczekiwanym, aczkolwiek ważnym, momencie.
podpis

Jeśli tam jesteś

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: KATY LOUTZENHISER
| przekład: JOANNA DZIUBIŃSKA
| tytuł: JEŚLI TAM JESTEŚ
| wydawnictwo: IU.VI
| premiera: 19.06.2019
| liczba stron: 304
| format: 135×205
| gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry