mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Jak wspierać dzieci w budowaniu trwałej więzi czyli tworzyć “Zgodne rodzeństwo”

Konflikty rodzinne, agresja, przemoc – to sytuacje, które niewątpliwie przyczyniają się do budowania muru, niekiedy bardzo grubego muru między rodzeństwem. Jak być na tyle dobrym rodzicem, aby nie pozwolić nawet na fundamenty takiej budowli? Aby mieć choć cień pewności, że wychowamy zgodne rodzeństwo?

zgodne rodzeństwo

Sięgając po rodzicielskie lektury, zawsze zastanawiam się czy dowiem się czegoś naprawdę nowego, ciekawego a może intrygującego. W praktyce różnie to bywa. Jednak tym razem książka Natalii i Krzysztofa Minge “Zgodne rodzeństwo” okazała się doskonałym uzupełnieniem mojej wiedzy na temat relacji między rodzeństwem. Autorzy świetnie przygotowują rodziców na to, w jaki sposób odbierać reakcje dziecka gdy pojawi się siostra/brat, jak je do tego przygotować, co robić gdy rodzina się powiększy oraz jak budować zgodne relacje między rodzeństwem.
Opisane w książce przykłady oraz objaśnienie zachowań dzieci, bardzo ułatwiają rodzicowi spojrzeć na wiele sytuacji oczami najmłodszych. Ponadto, każdy rozdział zawiera zarówno wskazówki jak i ciekawostki na podany temat oraz najważniejsze – podsumowanie w formie “ZAPAMIĘTAJ!”

Szczerze przyznam, że dzięki książce zdałam sobie sprawę z pewnych złych nawyków, które staram się wyeliminować (choć nie jest to sprawa prosta). Żałuję, że poradnik nie wpadł w moje ręce wcześniej, bo z pewnością pomógłby mi zrozumieć zachowania maluchów, ich intencje oraz emocje. Nie mniej jednak, nawet na obecnym etapie, książka jest bezcennym źródłem wiedzy, która umożliwia spojrzenie na wiele spraw z innej perspektywy oraz odpowiednie zinterpretowanie przybieranych przez dzieci postaw.  Teraz wiem jak postąpić i jednocześnie postawić krok do przodu w kwestii budowania więzi między chłopcami.

Autorzy bardzo trafnie określają dzieci jako indywidualności, których reakcji nie jesteśmy w stanie przewidzieć ze stuprocentową pewnością. Wspominają również o tym, że negocjowanie emocji dziecka oraz przekonywanie, iż powinno czuć coś innego sprawi, że zamknie się w sobie. A sposobem na trudne emocje, jest ich przyjęcie i zaakceptowanie.
Wiecie, że duży wpływ na dalsze życie rodziny ma to, czy jako pierwszy urodzi się chłopiec czy dziewczynka? Ja też nie wiedziałam :) .
Bardzo cenną wskazówką jest również to, że agresja starszego dziecka jest przejawem bezradności wobec sytuacji, która go przerasta. Pojawia się także ważny wątek dotyczący asertywności u dzieci oraz różnica między empatią i szantażem. Również warto zapamiętać, że jeżeli jeden z rodziców narzeka na dzieci przy nich lub przy jednym dziecku na drugie, to nieświadomie buduje między nimi mur, z którym jeszcze długo nie będą mogły sobie poradzić – długo zastanawiałam się nad tym stwierdzeniem i, wracając pamięcią do dzieciństwa, znalazłam potwierdzenie tych sów…

Po lekturze tytułowej książki, bardzo dużo pracujemy nad negocjowaniem trudnych sytuacji (zwłaszcza w kwestach dzielenie się), gdyż pomimo tego, że trwa to o wiele dłużej, niż wykonywanie poleceń to uczy najmłodszych niezwykle ważnej umiejętności – ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW!

Książkę “Zgodne rodzeństwo” (dostępna “TUTAJ”) polecam wszystkim rodzicom, którzy chcą zajrzeć w świat rodzeństwa, przygotować się na trudne sytuacje, zrozumieć zarówno jedną jak i drugą stronę konfliktu, gdyż ów poradnik jest faktycznie wsparciem w chwilach, w których nawet święty straciłby cierpliwość…
podpis

| gatunek: PORADNIK

3 września 2015|

Podziel się wpisem ze znajomymi!

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry