mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Złota rybka w szambie"

Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu

Jeszcze kilka lat temu, nikt nie myślał o udogodnieniach, które mogą się znaleźć w zwykłym, kieszonkowym telefonie. Mało kto przypuszczał, że odkrywanie internetowych możliwości będzie możliwe bez udziału komputera. Żadna osoba nie przewidziała, że w przyszłości mianem “znajomych” określi fecabookowe profile ludzi, których nigdy nie spotkała i nie słyszała.
| “Złota rybka w szambie” Krzysztof Piersa

Złota rybka w szambie

Swobodny dostęp do nowych technologii automatycznie daje możliwość nieograniczonego korzystania z internetowych zasobów. Jednak o ile dorośli są, a przynajmniej powinni być, świadomi wirtualnych zagrożeń, o tyle młodsze pokolenie absolutnie nie zdaje sobie z tego sprawy! Jeżeli w domu nikt nie zwraca na to uwagi a wi-fi płynie szerokim strumieniem w dzień… i w nocy, bez jakichkolwiek ograniczeń i zasad, to niestety ale problemy na różnych płaszczyznach wydają się tu bardziej niż oczywiste.

Jeżeli nie w domu, to może w szkole ktoś uświadamia młodych w kwestii czyhających w sieci zagrożeń? Owszem, zarówno szkoły jak i środowiska, w których obracają się młodzi ludzie organizują spotkania z osobami, potrafiącymi przemówić do rozsądku i wyobraźni młodzieży, uczulając na bardzo ważne kwestie. Właśnie taką osobą jest Krzysztof Piersa, autor książki “Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu“.

Nikogo nie powinno dziwić, że smartfon potrafi obsłużyć nawet dwulatek. Dokładnie taki był zamysł tworzenia owego sprzętu! Bardzo intuicyjny i atrakcyjny wyświetlacz, szybkie przechodzenie między aplikacjami i znajdywanie pożądanych informacji w przeciągu sekund. To niewątpliwie zachęca i przyciąga uwagę wszystkich, bez względu na wiek. Jednak najmłodsi są najbardziej narażeni na negatywne skutki oraz zagrożenia, wynikające z niekontrolowanego korzystania z sieci.

Problem korzystania z wirtualnych możliwości, bez odpowiedniej wiedzy, jest w dalszym ciągu słabo nagłaśniany, o czym wspomina sam autor. Cieszę się, że tego typu książki powstają i przedstawiają ten temat w bardzo przejrzysty i przystępny sposób. Warto również podkreślić, że internet nie jest tu przedstawiony w charakterze zła wcielonego, bo chyba każdy wie, że owe medium ma również wiele mocnych zalet.

Niestety, oprócz bycia przejrzystym i klarownym akwarium, internet stał się również bardzo niebezpiecznym szambem. Szambem, które potrafi wciągnąć na samo dno nawet ludzi w bardzo młodym wieku. W książce przeczytacie sporo przydatnych informacji na temat ciemnej strony sieci: od negatywnych skutków korzystania z portali społecznościowych, przez patologie współczesnego internetu, aż do informacji jak rozpoznać i zwalczyć skutki uzależnienia.

Od początku widać, że autor rozumie młodzież i ma z nią niesamowity kontakt. Świadczą o tym, przytoczone w książce przykłady z życia. Z resztą, sam otwarcie przyznaje, że na studiach walczył z uzależnieniem od gier komputerowych, więc nie wypowiada się czysto teoretycznie lecz jako osoba, która przerobiła ten temat na własnej skórze.

“Złota rybka w szambie” to poradnik, który sporo wyjaśnia i uczula, zarówno rodziców jak i dzieci, na internetowe pułapki. Rodzice z pewnością docenią wiedzę, dzięki której będą, w wirtualnym świecie, o krok przed swoimi pociechami, a to z kolei pozwoli im zareagować na czas, gdy pojawią się pierwsze niepokojące sygnały. Dzieci zapamiętają sobie na całe życie, że nic nie można usunąć z internetu, bo internet nie zapomina, raz wrzucone kompromitujące zdjęcie z imprezy zostaje tam na zawsze…
podpis

Złota rybka w szambie

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: KRZYSZTOF PIERSA
| tytuł: ZŁOTA RYBKA W SZAMBIE. JAK POKONAĆ UZALEŻNIENIE OD SMARTFONA I INTERNETU
| wydawnictwo: JAGUAR
| premiera: 26.02.2020
| liczba stron: 224
| format: 200×140
| gatunek: PORADNIK|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry