Jak pokochać freaka?

Literatura młodzieżowa to książki, które z jednej strony szybko i dobrze się czyta ale z drugiej, fabuła dość prędko odchodzi w zapomnienie, nie pozostawiając po sobie śladu. Jednak czasami zdarzają się prawdziwe perełki, a jedną z nich niewątpliwie jest tytułowe “Jak pokochać freaka”.

“Jedynym sposobem na odnalezienie się jest przyznanie, że się zgubiliśmy.” to motto Camp Padua, kilkutygodniowego letniego obozu, na którym znalazła się 16-letnia Zander. Dziewczyna absolutnie nie domyśla się przyczyny pobytu w tym miejscu i nie zamierza pałać przyjaźnią do współuczestników obozu bądź opiekunów. Zander od początku twierdzi, że Camp Padua to jakaś pomyłka, bo zupełnie nie pasuje do reszty zaburzonych nastolatków.

Pomimo uprzedzeń, bohaterka zaprzyjaźnia się z kilkorgiem rówieśników. W Cassie dostrzega coś więcej niż maniakalno-depresyjną anorektyczkę. W miarę upływu czasu, obie dziewczyny zaczynają darzyć się większym zaufaniem. Zaufaniem, które wydziera i opisuje towarzyszący im od dawna ból niesprawiedliwości.
Wbrew początkom przyjaźni, Grover staje się bardzo bliski Zander, a swoim uporem doprowadza dziewczynę do konfrontacji twarzą w twarzą z samą sobą.

“Jak pokochać freaka” to książka, ocierająca się o wiele problemów, z którymi zmagają się nastolatkowie. Od zaburzeń odżywiania, poprzez relacje i niezrozumienie ze strony rodziców/opiekunów, aż po strach przed przyszłością. Dzięki niebanalnemu pomysłowi na całą fabułę, autorka w bardzo obrazowy i jednoznaczny sposób, ukazuje dorosłym emocje, sposób myślenia oraz priorytety młodzieży z problemami.

Każdy uczestnik obozu, włącznie z jego założycielem, ma za sobą ciężkie przeżycia i/lub rodzinne dramaty. Każdy przeżywa to na swój sposób oraz na swój sposób chce sobie z tym poradzić. Najważniejsze jest jednak to, aby nigdy się nie poddać, nawet gdy będziesz już u kresu sił. Najważniejsze jest to, aby zawsze znalazł się obok ktoś, kto poda rękę i powie, że potrafisz… że dasz radę… że nie wolno ci się poddać!

Jak pokochać freaka

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: REBEKAH CRANE | tytuł: JAK POKOCHAĆ FREAKA | wydawnictwo: FEERIA | premiera: 02.08.2017 | liczba stron: 229 | Format: 204×143 | gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA |

2019-04-10T19:30:29+00:00 18 sierpnia 2017|