mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Anti Saar “Ja, Jonasz i cała reszta”

Świat wdziany oczami przedszkolaka bywa naprawdę fascynujący. Nawet to, jak postrzega swojego młodszego brata jest jedyne w swoim rodzaju. Główny bohater, a zarazem narrator książki, to dzieciak, którego powinna wysłuchać z uwagą każda mama. | Anti Saar “Ja, Jonasz i cała reszta”

Anti Saar "Ja, Jonasz i cała reszta"

Tobiasz i Jonasz wraz z rodzicami mieszkają w Estonii. Chłopiec opowiada o ich codzienności, o relacjach z mamą, tatą i bratem oraz o tym, jak widzi pewne sprawy dorosłych. Każdy jest tutaj inny, a zarazem wyjątkowy. Na przykład, biorąc pod uwagę preferowane środki transportu to: Tobiasz lubi jeździć rowerem, mama – autobusem, a tato – rowerem, lub wziąwszy pod lupę jedzenie: mama uwielbia lukrecję, tato – wątróbkę, a Jonasz lubi rozrzucać wszystko dookoła.

Pomimo wielu różnic, cała rodzina bardzo się kocha i właśnie dlatego jest tam tak pogodnie i wesoło. W książce znajdziesz czternaście rozdziałów, które mówią między innymi o tym skąd się biorą rzeczy, jak się czyta, pisze, rysuje, gotuje, je, opowiada różne historie, jak się chodzi spać czy jak się gra w piłkę. Każdy rozdział dosłownie wyczerpuje temat, opowiadając wszystko prostą, choć czasami nieco odbiegającą od tytułu, mową kilkulatka. Absolutny urok opowiadań tkwi w tym właśnie odbieganiu od tematu, zahaczaniu o inne historie, skupianiu się na szczegółach.

Ja, Jonasz i cała reszta” to niezwykle ciekawy pomysł na ukazanie estońskich zwyczajów, a nawet pokazanie czytelnikowi tego kraju. Jest to możliwe, dzięki przedstawianym w książce kodom QR. Tobiasz zachęca do zerknięcia na Plac Ratuszowy, do obejrzenia estońskiego filmu o Lottie czy poznania pojęcia białe noce. Książka może być świetnym pretekstem do poruszenia tematu zwyczajów w innych krajach.

Jestem głęboko przekonana, że Tobiasz bardzo szybko znajdzie wspólny język ze swoimi czytelnikami. Natomiast ci, którzy skuszą się na przeczytanie lub wysłuchanie opowieści bohatera, z pewnością znajdą w nim bratnią duszę. Niejednokrotnie, podzielając jego obawy czy spostrzeżenia, dotyczące świata dorosłych.
podpis

Anti Saar "Ja, Jonasz i cała reszta"

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: ANTI SAAR | tytuł: JA, JONASZ I CAŁA RESZTA | wydawnictwo: WIDNOKRĄG | premiera: 15.03.2018 | liczba stron: 152 | format: 170×240 |gatunek: DLA DZIECI, wiek 5+ |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry