mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki „Historia sztuki dla dzieci i rodziców”

Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem.

Oto Kajtek. Siedmiolatek. Zainteresowania: koty, dinozaury, „Gwiezdne wojny”, Indiana Jones, Harry Potter. Najczęściej wypowiadane słowo: niechcący. Ile czasu wytrzyma bez ruchu w jednym miejscu? Mierzymy: 1, 2, 3 sekundy. Poszło nieźle. Tyle więc mam – całe trzy sekundy, żeby pokazać Kajtkowi sztukę. | „Historia sztuki dla dzieci i rodziców” Ewa Jałochowska

Historia sztuki

 

Odkrywanie tajemnic sztuki może być niesamowitą i fascynującą przygodą. Przekonał się o tym Kajtek, syn Ewy Jałochowskiej, autorki książki „Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem”. Wszystko zaczyna się od patrzenia na czarny kwadrat, rozpoczynają się rozmowy prowadzące do samego serca historii sztuki. To nie jest zwykły podręcznik, lecz kopalnia wiedzy dla małych i dużych czytelników, nawet jeżeli owi czytelnicy nie są zainteresowani poruszanym tematem. W trakcie czytania może się okazać, że sztuka jest niezwykle ciekawa i bardzo przystępna, zwłaszcza w prezentowanym w książce przekazie.

 

Osobiście, nie czuję się znawcą sztuki, a moja wiedza w tym temacie utrzymuje się raczej na przeciętnym poziomie. Jednak przedstawione w książce rozmowy Autorki z Kajtkiem ukazują zupełnie nowe, intrygujące i zaskakujące oblicze sztuki, zwyczajnie trudno oprzeć się pokusie dalszego czytania i zdobywania wiedzy. Cała wyjątkowość przekazu wynika, przede wszystkim, z dziecięcych spostrzeżeń, szczerej krytyki, wyrażania na głos własnego zdania i głośnego „Nie podoba mi się!”. Kajtek nie boi się pytać i oceniać, a w swojej konfrontacji ze sztuką jest bardzo, bardzo bezpośredni.

 

Ewa Jałochowska, czyli mama Kajtka, jest bardzo blisko związana ze sztuką, a jako absolwentka historii sztuki na warszawskim UKSW nie boi się nawet najbardziej dociekliwych i skomplikowanych pytań. Wiedza autorki jest doprawdy imponująca a sposoby jej przekazania ujmujące. Mama i syn tworzą tak doskonały duet w kwestiach poznawczych, że trudno ich nie polubić. Pomimo tego, iż „Historia sztuki dla dzieci i rodziców” jest dość obszerną publikacją, bo można tu znaleźć kluczowe informacje z każdej epoki (sztuka wczesnochrześcijańska, wczesne średniowiecze, późne średniowiecze, odrodzenie, barok, oświecenie, romantyzm, nowoczesność), to czytanie każdego rozdziału okazało się nie tylko rewelacyjną lekcją historii sztuki, lecz również doskonałą rozrywką dla całej rodziny!
podpis

 

Historia sztuki

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: EWA JAŁOCHOWSKA
| tytuł: HISTORIA SZTUKI DLA DZIECI I RODZICÓW. ROZMOWY Z KAJTKIEM
| wydawnictwo: BUKOWY LAS
| premiera: 19.05.2021
| liczba stron: 470
| format: 175×250
| gatunek: DLA DZIECI |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry