“…czy można coś wiedzieć i jednocześnie nie wiedzieć. Czy można znać prawdę a potem szybko o niej zapomnieć, zamurować szczelnie drzwi tego poznania, żeby nie wydobył się z jego głębi najmniejszy promyczek wiedzy.” | Mary Beth Keane “Gorączka”
Mary Mallon miała piętnaście lat gdy przybyła do amerykańskiej ziemi obiecanej w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Marzyła o karierze kucharki, wiedziała doskonale, że jest w tym najlepsza. Bardzo szybko zyskała uznanie i przebierała w idealnych posadach, głównie w charakterze gospodyni w nowojorskich domach. Bardzo pracowita, odważna, ambitna, niezależna dziewczyna zakochała się w Alfredzie, nieco starszym mężczyźnie, który odwzajemnił jej uczucie.
Szczęście i spokój bohaterki burzy inspektor sanitarny, niejaki dr. Soper, który w pewnym momencie staje jej na drodze i obwinia kobietę o wybuchy epidemii tyfusu w domach, w których pracowała. Mary nie przyjmuje do wiadomości jego oskarżeń. Śmierć ludzi towarzyszyła jej od dzieciństwa, nie oszczędzając nawet najbliższych. Owszem, zdarzały się wspomniane zachorowania u pracodawców, ale istniało również pokaźne grono znajomych i sąsiadów, którzy nigdy nie chorowali.
Wbrew wszelkim regułom i niezgodnie z prawem, Mary Mallon została siłą zamknięta w lokalnym szpitalu i poddana badaniom. Gdy nie zgodziła się na przeprowadzenie sugerowanej operacji, została przymusowo odizolowana od społeczeństwa i wywieziona na Wyspę North na East River. Cała historia zarażania innych gorączką tyfusową, przy jednoczesnej nie zachorowalności osoby zarażającej, była uważana za jedną z największych odkryć medycznych początku XX wieku oraz szeroko komentowana przez lokalne media
Przebywająca na wyspie bohaterka, desperacko poszukiwała pomocy. Za wszelką cenę starała się nawiązać kontakt z kimś, kto pomoże jej w walce z niesprawiedliwością i przeciwstawi się bezprawnemu przetrzymywaniu w izolacji społecznej. Gdy na horyzoncie pojawia się pan O’Neill, w życiu bohaterki zapala się światełko nadziei. Mary Mallon zostaje przywrócona społeczeństwu na pewnych warunkach. Jednak po tym czego doświadczyła, nic już nie jest takie same, a zakaz, który był przepustką do wolności ciążył i kusił swymi możliwościami coraz bardziej…
“Gorączka” to powieść, która jednocześnie fascynuje i przyprawia czytelnika o dreszcz, bo ma świadomość, że fabuła została oparta na faktach. Mary Mallon zwana również Tyfusową Mary, paraliżowała opinię publiczną w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Autorka doskonale ukazuje bohaterkę jako pełną pasji kobietę, która musi walczyć o prawo do godnego i normalnego życia. Ukazuje jej postać poprzez przeplatanie historii z lat dziecięcych teraźniejszością oraz z punktu widzenia najbliżej jej osoby – Alfreda. “Nie należy do kobiet uskarżających się na samotność. Nie należy do kobiet roniących nad sobą łzy i skarżących się na swój los. Nigdy taka nie była, nie jest i nie będzie.”
Mary Mallon emanuje niezależnością, odwagą i siłą. Jest uosobieniem pracowitości oraz kobiety z ambicjami. Pomimo wielu przeciwności losu, zawzięcie walczy o wolność i sprawiedliwość. Jednak są momenty, gdy mocno wątpi w całą tą zaraźliwą historię, dotyczącą jej osoby. Są momenty gdy najbardziej na świecie chce robić to co kocha i w czym jest najlepsza…
Czy Mary Mallon stała się ofiarą nieprzychylnego losu, a może to wyjątkowo wyrafinowana morderczyni? Oceńcie sami! Zapraszam do lektury.
Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: MARY BETH KEANE | tytuł: GORĄCZKA | wydawnictwo: LITERACKIE | premiera: 06.06.2018 | liczba stron: 440 | Format: 143×205 | gatunek: LITERATURA WSPÓŁCZESNA |
______
*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE: