mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Ewolucja w miejskiej dżungli"

Ewolucja w miejskiej dżungli.

“Co czyni przyroda, kiedy napotyka wyzwania i okazje? Ewoluuje. Jeśli to tylko możliwe, zmienia się i przystosowuje. Im większa jest presja, pod którą ów proces zachodzi, tym jest on szybszy i bardziej wszechstronny.”
| “Ewolucja w miejskiej dżungli” Menno Schilthuizen

Ewolucja w miejskiej dżungli

Pojęcie ewolucji kojarzy się głównie z bardzo odległymi epokami, z czasami dinozaurów i innych stworzeń, o których obecnie można przeczytać jedynie w książkach. Współczesność nie zaprząta sobie głowy takimi tematami, wychodząc z założenia, że to co miało się zmienić nastąpiło już dawno… Czy oby na pewno?

Oczywiście, że nie! Ewolucyjne zmiany dzieją się tu i teraz. A bardzo wyraźnie można je zaobserwować w miejskich przestrzeniach. Menno Schilthuizen bez skrupułów przerzuca na czytelnika swoją fascynację ewoluującą, wśród zurbanizowanych krajobrazów, florą i fauną. Autor przedstawia całą masę dowodów na to, że wszyscy jesteśmy świadkami niesamowitego dostosowywania się roślin i zwierząt do świata, w którym rządzi człowiek. Jednocześnie ukazując potęgę natury, wraz z jej bezcennymi sposobami dbania o nawet najmniejsze stworzenia. Dbania o to, by potrafiły poradzić sobie w najtrudniejszych i najbardziej nienaturalnych warunkach.

Każdy rozdział książki opisuje absolutnie fascynujące przykłady dostosowywania się przyrody do życia obok ludzi. Okazuje się, że betonowa dżungla nie stanowi nieprzekraczalnej bariery dla mieszkającej tam flory i fauny, choć trzeba z przykrością przyznać, że nie wszystkie gatunki roślin i zwierząt są w stanie przystosować się do życia w zurbanizowanym środowisku.

 

Ewolucja w miejskiej dżungli” to książka, która pozwala spojrzeć na otaczającą nas przyrodę z zupełnie innej perspektywy. Motywuje człowieka do uważniejszego przyglądania się otoczeniu, może nawet sięgnięcia do internetowych źródeł i poszukania szczegółów na temat dostrzeżonego właśnie owada, ptaka czy gałązki. Autor ubrał ewolucyjny temat w tak fascynującą opowieść, że sama z ciekawości sprawdzałam wygląd poszczególnych, omawianych w książce roślin i zwierząt.

“…miejska ewolucja poważnie wpływa na kształt naszych ekosystemów. Co to oznacza na przyszłość? Jak możemy ten proces monitorować czy wręcz nim sterować? Jaką rolę mogą w nim odegrać obywatelskie projekty naukowe? I czy bylibyśmy w stanie zapanować nad potęgą miejskiej ewolucji, wprzęgając w nią architekturę i urbanistykę szanujące przyrodę?”

Gdyby szkolne podręczniki był pisane z taką pasją, zaangażowaniem i determinacją, dzieci i młodzież nie miałaby problemu ani z przyswojeniem wiedzy, ani z wybraniem interesującej je dziedziny. Takie książki czyta się jednym tchem, a zawarte w nich informacje prowokują do zadawania pytań, czujności, obserwacji. Natura jest potężniejsza niż nam się wydaje, a ewolucja może postępować o wiele szybciej, niż Darwin ośmielił się marzyć.
podpis

 

Ewolucja w miejskiej dżungli

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: MENNO SCHILTHUIZEN
| przekład: JERZY WOŁK-ŁANIEWSKI
| tytuł: EWOLUCJA W MIEJSKIEJ DŻUNGLI. JAK ZWIERZĘTA I ROŚLINY DOSTOSOWUJĄ SIĘ DO ŻYCIA WŚRÓD NAS
| wydawnictwo: FEERIA
| premiera: 24.04.2019
| liczba stron: 392
| format: 140×205
| gatunek: LITERATURA POPULARNONAUKOWA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry