mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

“Elżbieta księżniczka z Wersalu” Annie Jay

Księżniczki to niewątpliwie ulubione bohaterki najmłodszych czytelniczek. Fikcyjnych opowieści z królewskimi bohaterkami jest na pęczki ale trudno się doszukać bajek o księżniczkach, które istniały naprawdę. Pewnie dlatego 11-letnia Elżbieta jest tak wyjątkowa. | “Elżbieta księżniczka z Wersalu” Annie Jay

Elżbieta księżniczka z Wersalu

Księżniczka z Wersalu ukazuje czytelniczce prawdziwe życie w pałacu, zalety i wady bycia siostrą króla oraz wszystko co akceptuje i czemu sprzeciwia się jej dziecięca natura. Elżbieta straciła rodziców w bardzo młodym wieku, została sierotą wraz z kilkorgiem rodzeństwa. Jednak jako najmłodsza wnuczka króla Francji Ludwika XV, inteligentnie potrafi wykorzystać bycie oczkiem w głowie monarchy.

Wbrew pozorom, życie francuskiej księżniczki nie jest ani łatwe ani przyjemne. Przede wszystkim i ponad wszystko należy się podporządkować się królewskiej etykiecie, której Elżbieta nie znosi, podobnie jak przyuczającej ją do niej guwernantki Madame de Marsan. Dziewczynka robi wszystko aby zatruć kobiecie życie. Jednak najbardziej dokucza księżniczce samotność oraz brak pokrewnej duszy, z którą mogłaby się pobawić, porozmawiać lub najzwyczajniej w świecie pójść na spacer.

Z chwilą gdy Madame de Marsan zatrudnia nową guwernantkę do opieki nad dziewczynką, szczęście zaczyna się do niej uśmiechać. Elżbieta nie tylko znajduje przyjaciółkę w córce Madame de Mackau – Angelice, ale również staje przed nadzwyczajnym zadaniem rozwiązania zagadki. Pozytywka, którą otrzymała kiedyś od dziadka skrywa nie lada tajemnicę. “Elżbieta księżniczka z Wersalu. Sekret pozytywki” to pierwsza część przygód Elżbiety. Druga część “Elżbieta księżniczka z Wersalu. Prezent od królowej.” jest kontynuacją dochodzenia, jakiego podjęła się bohaterka w związku z odkryciem tajemniczej wiadomości.

Dziadek księżniczki, król Francji Ludwik XV zmarł na czarną ospę a rodzina królewska jest zmuszona do opuszczenia Wersalu w obawie przed epidemią. Elżbieta w towarzystwie przyjaciół: Angeliki i pazia Teofila, kontynuuje dochodzenie. Sprawa się nico komplikuje gdy dochodzi do pewnego nieporozumienia. Mały sługa – Kornel, niesłusznie zostaje oskarżony o kradzież w zamku. Konsekwencje mogą być naprawdę poważne a nawet zagrażające życiu niewinnego chłopca.

Elżbieta księżniczka z Wersalu

Trzeci część przygód księżniczki to “Elżbieta księżniczka z Wersalu. Dama z różą“. Bohaterka nie może przestać myśleć o rozwiązaniu zagadki, czuje że jest o krok od ukrytego skarbu. Wspólnie z przyjaciółmi odnajduje kolejną wskazówkę ale… nic z niej nie wynika. Do tego dochodzą jeszcze porachunki przyjaciela Teofila z nieznośnym Maurycym de Fontaine. Gdyby ten nicpoń nie wchodził im w drogę, wszystko byłoby o wiele łatwiejsze i bardziej oczywiste. Tymczasem rzeczywistość szykuje bohaterce kolejne niespodzianki.
Czy Elżbieta odnajdzie “Damę z różą”? Zapraszam do lektury!

Szczerze przyznam, że jestem pod ogromnym wrażeniem książek. Opowieści w sprytny sposób przemycają fakty o życiu na dworze oraz byciu prawdziwą księżniczką, jednocześnie stanowiąc bezcenną lekcję historii. Dopełnieniem całości są piękne ilustracje oraz przypisy, wyjaśniające dziwnie brzmiące słowa i zwroty. Gorąco polecam każdej księżniczce i nie tylko :)
podpis

______

*Artykuł powstał w ramach WSPÓŁPRACY BARTEROWEJ z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry