Elan Gale o tym, że nie jesteś taki zajebisty jak ci się wydaje…

“Są dwa sposoby żeby pomóc komuś, kto nie ma szansy osiągnąć zamierzonych celów. Pierwszym jest poradzić, żeby dał sobie spokój, zanim przypadkiem zmarnuje całe swoje życie, wspinając się na szczyt, którego zdobyć nie zdoła. Drugim jest powiedzieć mu: “Nie jesteś taki zajebisty. A jeśli chcesz być, czeka cię cholernie dużo roboty.” | Elan Gale “Nie jesteś taki…”

elan gale

Zastanawialiście się kiedyś, skąd biorą się osoby, które z nieskrywaną pewnością siebie biorą udział w programach typu “Idol” ale gdy na scenie rozbrzmiewa ich występ, wszyscy zastanawiają się jak mogło dość do takiego nieporozumienia, bo trudno tu mówić o jakimkolwiek talencie. Następuje mocne zderzenie niedoszłego artysty z bezlitosną rzeczywistością i nasuwa się pytanie: Dlaczego nigdy nikt nie powiedział tej osobie prawdy?

Niewiarygodnie dużo zależy od osób, które nas otaczają. Ale jeszcze więcej od tego, czy i w jakim stopniu, mniej lub bardziej świadomie, jesteśmy chronieni przed rzeczywistością i przed prawdziwym życiem. Kto nie lubi być chwalony? Doceniany? Potrzeba uznania stała się w obecnych czasach niewiarygodnie dominująca, ale trudno dopatrywać się tu jakiegoś specjalnego wysiłku w związku z jej zaspokojeniem. Twórcy mediów społecznościowych perfekcyjnie wybrali niesłabnący trend, który z roku na rok rozkręca się coraz bardziej.

Elan Gale serwuje czytelnikowi poradnik, który mocno zaburza równowagę powszechnie znanych i wszechobecnych zasad pozytywnego myślenia, szczęścia i uznania. Autor na własnym przykładzie udowadnia, że największa siła drzemie w negatywnych emocjach. Strach, smutek, złość to uczucia, które można uznać za sprzymierzeńców, pod warunkiem, że odpowiednio się nad nimi popracuje. Tylko one mogą sprawić, że niemożliwe staje się realne.
“Zawsze szybciej się biega, gdy goni nas bandyta, i najwyżej wyskakuje z wody, gdy pod stopami kłapią zębami aligatory”.

Czytając książkę, miałam mieszane uczucia. Może dlatego, że mój poukładany, poradnikowy świat został totalnie przewrócony do góry nogami i zmieszany z błotem. I nie chodzi tu wyłącznie o moją osobę, lecz ogólnie o współczesnych ludzi i ich potrzeby. Odniosłam wrażenie, że logiczne myślenie staje się deficytową umiejętnością, a podążanie za tradycyjnymi poradami, na dłuższą metę, niczego nie zmienia. Oczywiście poza tym, że wszystko będzie “świetnie!”.
“Jesteś tak zajęty dopracowywaniem swojego wymuszonego uśmiechu, że całkiem zapominasz o robieniu tego, co mogłoby pewnego dnia wywołać u ciebie uśmiech autentyczny.”

Tekst jest bogaty w fakty, z którymi trudno się nie zgodzić, aczkolwiek przedstawiony sposób wykorzystywania negatywnych emocji był dla mnie nieco szokujący. Generalnie wiedziałam, że jest w nich moc, ale nie sądziłam, że aż tak ogromna! Cały sekret tkwi w odpowiedniej pracy nad sobą oraz wiedzy, której autor w książce nie żałuje. Z resztą, osobiście wszystko przetestował więc można powiedzieć, że jest w tym temacie ekspertem.

Czy zastosuję się do porad? Nie wiem. Z pewnością przeczytam poradnik jeszcze raz, po tym jak pierwsze wrażenie nieco osłabnie. Jestem pewna, że wówczas podejdę do tematu bardziej pod kontem przydatnych, godnych wdrożenia zmian.
“Znacznie łatwiej upuścić kamień na ziemię i spodziewać się, że w nią uderzy, niż rzucić nim w lecącego ptaka i oczekiwać, że trafi w cel. Ale jeśli się zastanowisz, to bez względu czy rzucasz kamieniem w mewę czy prosto pod nogi, i tak ostatecznie spadnie na ziemię. Tyle tylko, że pokona inną drogę.”
podpis

elan gale

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: ELAN GALE | tytuł: NIE JESTEŚ TAKI ZAJEBISTY JAK CI SIĘ WYDAJE. ALE INNI TEŻ NIE SĄ | wydawnictwo: FEERIA | premiera: 16.01.2019 | liczba stron: 184 | format:143×204 | gatunek: PORADNIK |

2020-06-06T19:37:45+00:00 23 stycznia 2019|