mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Dziewczynka z atramentu i gwiazd"

Dziewczynka z atramentu i gwiazd.

“Wszyscy jesteśmy wytworem otoczenia w jakim przyszło nam żyć. Każdy z nas nosi mapę swojego życia. Mamy ją na skórze, w sposobie poruszania się, a nawet w tym, jak rośniemy i dojrzewamy.”
|
“Dziewczynka z atramentu i gwiazd” Kiran Millwood Hargrave

dziewczynka z atramentu i gwiazd

Isabella to trzynastoletnia córka kartografa. Dziewczynka podziela pasję ojca, absolutnie kocha mapy oraz wszystko co z nimi związane. Jej największym marzeniem jest poznanie rodzinnej wyspy, zajrzenie do każdego jej zakątka i narysowanie najbardziej szczegółowej mapy tego miejsca. Isa od początku była zafascynowana kartograficznymi lekcjami, które otrzymywała od ojca. Bardzo dobrze zapamiętała każdą lekcję, radę, wskazówkę, przestrogę a nawet niejedną ojcowską anegdotę czy legendę, związaną z jego licznymi podróżami oraz wykonywanym zawodem.

Lupe to najlepsza przyjaciółka Isy i jej rówieśnicza. Przyjaźń dziewczynek okazała się dużo mocniejsza niż status społeczny ich rodzin. Podczas gdy Isabella i Ta żyją bardzo skromnie, Lupe jest córką Gubernatora, najzamożniejszego człowieka na wyspie. Dziewczynki zawsze wspólnie chodziły do szkoły. Pewnego razu gdy do niej dotarły, okazało się, że szkoła jest zamknięta…

Tego dnia wszystko się zmieniło. Wyspę ogarną strach, niepewność, złość i smutek. Isabella, dzięki swoim kartograficznym umiejętnościom, stała się członkiem wyprawy w głąb Zapomnianych Ziem. W głąb lasu, który przerażał swoją mrocznością. A wszystko po to, by odnaleźć Lupe. Isa postanowiła za wszelką cenę uratować przyjaciółkę. Jednak czy będzie miała na tyle odwagi? Czy będzie jak Arinta i uratuje wyspę przed demonem Yote? Odpowiedź z pewnością znajdziecie w książce!

 

Dziewczynka z atramentu i gwiazd” jest jak ożywająca legenda. Przekazywana z pokolenia na pokolenie, opowiadana zawsze z domieszką nowych okoliczności i większą dawką emocji. Tym razem ta legenda, choć tak naprawdę nikt w nią nie wierzył, staje się faktem i dopełnieniem słów wypowiedzianych wieki temu. Dopiero wtedy widać, kto jest tchórzem a kto bohaterem, kto woli uciekać oraz kto jest gotowy poświęcić wszystko dla wolności.

Fabuła książki została pięknie utkana z kartograficznego świata gwiazd, map, legend, wierzeń oraz łączącej ich magii. To opowieść o odwadze, determinacji, prawdziwej przyjaźni ponad podziałami, o konsekwencjach lekkomyślności. O tym, że każde działanie musi zacząć się od nakreślenia pierwszego znaku na mapie prowadzącej do realizacji marzeń, postanowień, celów.

Książkę czyta się bardzo szybko. Utrzymana w kartograficznym stylu szata graficzna nadaje opowieści wyjątkowo magicznego charakteru. Aczkolwiek muszę przyznać, że po poznaniu całości czułam pewien niedosyt. Może dlatego, że pochłonęłam treść w bardzo krótkim czasie i trudno mi było uwierzyć, że to by było na tyle… Ponadto, ciężko powiedzieć do jakiej kategorii wiekowej książka jest skierowana. Szczerze przyznam, że sięgając po nią myślałam, że jest to opowieść bardziej dla dzieci. Teraz, po przeczytaniu zdecydowanie skłaniam się do zakwalifikowania jej do literatury młodzieżowej.
podpis

 

dziewczynka z atramentu i gwiazd

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: KIRAN MILLWOOD HARGRAVE
| tytuł: DZIEWCZYNKA Z ATRAMENTU I GWIAZD
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 03.04.2019
| liczba stron: 272
| format: 143×205
| gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA / FANTASTYKA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry