mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Dziewczyna z Kellers Way"

Dziewczyna z Kellers Way

Morderstwa są najczęściej popełniane przez osobę znaną ofierze.” | “Dziewczyna z Kellers Way.” Megan Goldin

Dziewczyna z Kellers Way

W skrócie.
Julie West to druga żona Matthew Westa, szanowanego profesora psychologii i wykładowcy na miejscowym uniwersytecie. Kobieta stara się wypełnić pustkę po tragicznie zmarłej, pierwszej żonie Matta oraz otoczyć matczyną opieką jego córkę Alice. Julie lubi biegać. Pewnego dnia, podczas porannego joggingu w okolicy Kellers Way, ledwie unika potrącenia przez pędzący samochód. Kierowca, tuż przed śmiercią, ostrzega bohaterkę: “Julie, nie jesteś bezpieczna. Musisz uciekać.” Matt uważa całe zdarzenie za niedorzeczną halucynację, spowodowaną przyjmowanymi przez kobietę lekami i upadkiem, podczas którego uderzyła się w głowę, doznając lekkiego wstrząsu mózgu. Jednak słowa umierającego mężczyzny nie dają Julie spokoju. Było w nich coś niepokojącego i szczerego…

Mel Carter jest policjantką, pracującą w wydziale zabójstw. Gdy po wielkiej wiosennej ulewie, przy leśnej ścieżce Kellers Way zostają odnalezione zwłoki, kobieta jest zmuszona zająć się tą sprawą. Zgromadzone materiały i dowody wskazują na konieczność wznowienia, zamkniętego kilka lat temu, śledztwa i wyjaśnienia nieścisłości, związanych z identyfikacją ofiar. Z czasem, coraz więcej informacji na temat odnalezionych zwłok wypływa na powierzchnie . Pojawiają się niewygodne pytania, wychodzą na jaw motywy zabójstwa, prowadzące do potencjalnych podejrzanych.

Zbrodnia doskonała.
Autorka tak nieprzewidywalnie skonstruowała fabułę, że bardzo trudno tu o stu procentową pewność we wskazaniu mordercy. W momencie gdy byłam już bliska pogratulowania sobie detektywistycznego sukcesu, dowiadywałam się o faktach, które rozsypywały moją teorię w drobny pył. I tak co najmniej kilka razy! Nie pamiętam kiedy ostatnio dałam się tak skutecznie zbijać z tropu. To niewątpliwie świadczy o świetnej konstrukcji zarówno wydarzeń, jak i samych bohaterów. Cóż, po profesorze psychologii i jego niestabilnej emocjonalnie żonie można spodziewać się wielu zagrywek. Jednak, która z nich jest tą szczerą i prawdziwą? A która prowadzi jedynie do zmylenia czytelnika? Nie dowiecie się tego, do momentu poznania ostatnich stron!

Pamięć.
Psychologia to bardzo mocny filar tej książki. W grę wchodzi, przede wszystkim, pamięć i manipulowanie nią. Bardzo umiejętne wkomponowanie tego elementu w spiralę wydarzeń spowodowało genialny efekt niepewności, zaskoczenia i napięcia.

 

Reasumując.
“Dziewczyna z Kellers Way” to książka, którą czyta się wręcz błyskawicznie. Pochłonięcie tej opowieści zajęło mi jeden dzień, i to niecały (!). I nie chodzi o to, że nie miałam innych planów, bo było ich całe mnóstwo. To jedna z tych historii, które nie dają się odłożyć na półkę. To intrygująca do szpiku kości zagadka, którą czytelnik chce rozwiązać za wszelką cenę, nawet za cenę spóźnionego obiadu w domu pełnym dzieci :) .
Akcja opowieści wciąga i hipnotyzuje od pierwszych stron, już wtedy do głosu dochodzi czujność. Czytelnik orientuje się, że coś nie jest tak jak powinno, że coś się nie zgadza, że prawda umyka mu między wierszami. Nawet nie wiedziałam kiedy przeczytałam połowę, a chwilę później kończyłam już ostatnie zdania.

Megan Goldin ma niesamowity talent do tworzenia świetnych bohaterów. Julie potrafiła mnie nie tylko irytować czy wzbudzać współczucie, jej sarkazm był momentami wręcz wybitny!
Tak właśnie funkcjonuje matka Matta. Powoli mnie nadgryza i przeżuwa: moją pewność siebie, spokój wewnętrzny, poczucie szczęścia. Tnie z chirurgiczną precyzją, tak delikatnie, że nawet jej ukochany syn, wybitny psycholog, którzy szczyci się swoją przenikliwością i spostrzegawczością, nigdy niczego nie zauważył.
Mel to policjantka z krwi i kości. Konkretna, fachowa, wnikliwa, absolutnie nic nie umyka jej uwadze. Wdowa po tragicznie zmarłym mężu policjancie.Matka, wychowująca dwóch dorastających synów. Szacunek, po prostu!

“Dziewczyna z Kellers Way” to książka, która momentalnie przeniesie cię w inny świat, bardzo skutecznie odrywając od szarej rzeczywistości. Zostaniesz porwana w wir zaskakujących, mrocznych wydarzeń. To historia, która nie pozwoli ci ani nikomu zaufać, ani odłożyć jej na później.
podpis

 

Dziewczyna z Kellers Way

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autorka: MEGAN GOLDIN
| przekład: DONATA OLEJNIK
| tytuł: DZIEWCZYNA Z KELLERS WAY
| wydawnictwo: BUKOWY LAS
| premiera: 15.03.2020
| liczba stron: 320
| format: 205×140
| gatunek: THRILLER/KRYMINAŁ|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry