mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Dziesięć tysięcy drzwi"

Dziesięć tysięcy drzwi

“Drzwi to rewolucje i przewroty, niepewność i tajemnice, osie, wokół których mogą kręcić się całe światy. To one stoją na początku i u kresu każdej prawdziwej opowieści. Są korytarzami wiodącymi ku przygodom i szaleństwu, a nawet (…) miłości. Pozbawione drzwi światy skazane byłyby na stagnację, skostnienie. Byłyby światami bez opowieści.” | “Dziesięć tysięcy drzwi” Alix E. Harrow

Dziesięć tysięcy drzwi

W skrócie.
January Scaller mieszka w bogatej posiadłości i przebywa pod opieką pana Locke’a, który jednocześnie jest pracodawcą ojca dziewczynki i często wysyła go w dalekie podróże. Pewnego dnia, w wieku siedmiu lat, bohaterka znalazła stare, samotne Drzwi. Wyjęła swój pamiętnik i napisała o nich krótką opowieść. January uwierzyła w napisane zdania, przeszła przez Drzwi i ujrzała inny, nieznany świat zbudowany ze słonej wody i kamienia. Z uwagi na późną porę, wycofała się z zamiaru poznania nowej krainy. Zapytana przez opiekuna o miejsce pobytu, opowiedziała mu o wszystkich wydarzeniach. Niestety, pan Locke zadbał o to, by January już nigdy nie opowiadała mu żadnych dziecięcych bredni i bajek.
Jakiś czas później, bohaterka znalazła książkę “Dziesięć tysięcy drzwi” i odniosła mocne wrażenie, że opowieść jest dla niej ogromnie ważna. Od tego momentu, kawałek po kawałku, krok po kroku zdobywa wiedzę, która zmieniła całe jej życie, poznawała prawdę.

Adelaide Ade Lee Larson, pomimo towarzyszących jej w dzieciństwie: pecha, biedy, samotności i zabobonu, była niezwykle dzikim, nieokiełznanym i bardzo rozpromienionym dzieckiem. Pewnego dnia, przy starej chacie spotkała chłopca-ducha, który twierdził, że znalazł się tu, przechodząc przez Drzwi. Gdy dziewczynka dopytywała, gdzie mieszka, odpowiedział: “gdzie indziej”. Usiedli obok siebie na łące i przegadali całe popołudnie, snując opowieści o własnych światach. Gdy zrobiło się bardzo późno, nowi znajomi zaplanowali spotkanie za trzy dni. Niestety, gdy Ade dotarła na umówione miejsce, w umówionym czasie nie zastała ani chatki, ani Drzwi, ani chłopca-ducha. Od tego momentu, jej jedynym i najważniejszym celem było odnalezienie Drzwi do tego konkretnego świata i odnalezienie chłopca z “gdzieś indziej”.

Z czasem okazało się, że historia January i Ade przeplatają się w pewien ujmujący i magiczny sposób…

Drzwi.
“Wiem tylko, że istnieją miejsca, z których można dostać się gdzie indziej…”
Drzwi jako przejście do innego, równoległego świata są przedstawione w bardzo porywający i intrygujący sposób. Drzwi to pęknięcia między dwoma różnymi rzeczywistościami. Szczeliny, które występują w określonych miejscach i warunkach. Po przeczytaniu książki, znaczenie słowa “drzwi” nabiera zupełnie innego znaczenia. W pewnym sensie, każda opowieść jest Drzwiami do fascynującego świata wyobraźni.

Czas i miejsce.
Akcja rozgrywa się na początku XX wieku i jest utrzymana w charakterystycznych dla tego czasu zagadkowych rezydencjach, w otoczeniu tajemniczych przedmiotów, w typowych dla tego wieku relacjach bogaci-biedni. Owe czasy mają również wielki wpływ na postawę oraz wychowanie bohaterów, zwłaszcza January. Natomiast, przemieszczanie się między światem realnym, a “gdzieś indziej” oraz opowieść opowiadana słowami kolejnej historii nadają książce niezwykle oryginalnego brzmienia.

Reasumując.
Dziesięć tysięcy drzwi” niewątpliwie warto otworzyć, choćby dlatego, by sprawdzić czy to, co zastaniemy po drugiej stronie, będzie interesujące i inne od wszystkiego, co dotychczas poznane. Jest to niewątpliwie udany debiut autorki, a o lekkim piórze świadczy fakt, iż naprawdę trudno oderwać się od biegu wydarzeń. Były momenty, gdy naprawdę się bałam i irytowałam, że sprawy toczą się w taki, a nie inny sposób. Jednak dzięki owym zwrotom akcji, cała opowieść wciąga czytelnika bez reszty i do końca, do ostatnich zdań. To jest naprawdę dobry kawał fantastyki! Ze świetnym pomysłem, ubrany w idealnie dopasowane słowa, z niebanalnym poczuciem humoru i z wątkiem miłosnym, który… ach! Sami przeczytajcie!

Tak, z przyjemnością sięgnę po kolejne książki Alix E. Harrow.
podpis

Dziesięć tysięcy drzwi

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: ALIX E. HARROW
| przekład: ANDRZEJ GOŹDZIKOWSKI
| tytuł: DZIESIĘĆ TYSIĘCY DRZWI
| wydawnictwo: IUVI
| premiera: 27.05.2020
| liczba stron: 464
| format: 205×135
| gatunek: FANTASTYKA

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry