“Ale może właśnie tym była miłość za drugim podejściem – przekonaniem, że żadne z nich nie ma drugiemu za złe tego co było koniecznością tam i wtedy.”
Powieść rozpoczyna się opisem ewakuacji dzieci szkolnych na wieś. Londyn stał się dla nich zbyt niebezpieczny. Nowa nauczycielka – Mary North nie podziela słuszności, wydanej przez władze, decyzji. Tym bardziej, że pociechy pozostaną bez rodziców w obcych domach. Niestety przełożona dziewczyny nie podziela jej obaw, bezczelnie zwalnia ją z pracy, tym samym nie pozwalając na udział w ewakuacji. Mary nie przyznaje się rodzicom do stracenia posady i stara się szybko znaleźć pracę w podobnym charakterze. Z opresji ratuję ją Tom Shaw, który nie wierzy w to, że wojna potrwa długo oraz za niedorzeczność uznaje fakt dobrowolnego zgłoszenia się do wojska swojego współlokatora Alistera.
Na początku, trwająca wojna wydaje się nieco groteskowa, odległa. To coś o czym się mówi, ale życie toczy się swym naturalnym torem, normalnie. Dopóki nie widać i nie słychać działań wojennych, trudno wyobrazić sobie ich pole rażenia. Dopiero pierwsze naloty wzbudzają w mieszkańcach trwogę oraz głęboko i wyraźnie wdzierają się w wyobraźnię bohaterów, ukazując im obraz siły oraz niewyobrażalne niebezpieczeństwo.
Głównymi bohaterami są zwykli ludzie, którym wojna wywraca życie do góry nogami. Autor ukazuje z jakimi tragediami oraz trudnymi decyzjami należało się zmierzyć w tych czasach. Jednym z wątków przewodnich fabuły jest oczywiście miłość, która potrafi być nawet ponad wojną. Potrafi dawać siłę, nieść nadzieję oraz osiągać niemożliwe.
Nieprzewidywalność fabuły zaskakuje czytelnika, dając mu coraz więcej powodów do kontynuowania czytanie, bezkompromisowo chcesz wiedzieć co będzie dalej!
Wojenny koszmar nie po raz pierwszy stał się tłem opisywanych historii miłosnych czy tragedii rodzinnych. Niekwestionowanym sukcesem autora jest to, że książkę czyta się z zapartym tchem. Świetne dialogi, przeplatane trudną i bezlitosną wojenną rzeczywistością, dodają lekturze lekkości i przejrzystości.
Chris Cleave przyznaje, że inspiracją do napisania książki były wojenne opowiadania bliskich autora. “Dzielnym będzie przebaczone” to nie tylko miłość, przyjaźń i wojna. Autor porusza również ważne kwestie społeczne. Począwszy od Mary i Toma, których status społeczny jest skrajnie różny, przez przyjaźń między Mary a kilkuletnim uczniem, czarnoskórym Zacharym, aż po niesprawiedliwość wojenną, która nie bierze pod uwagę ani lat ofiary, ani uczuć, ani pozycji społecznej czy materialnej.
Genialnym zabiegiem autora jest poczucie humoru, którego w książce nie brakuje. Dzięki tym wątkom czytelnik nie raz może uśmiechnąć się pod nosem i na swój sposób ogarnąć ten trudny, wojenny temat. Sporo jest również chwil, które niosą za sobą całą gamę refleksji. Wiele opisanych w książce sytuacji pokazuje tragedie zwykłych ludzi i niejednokrotnie serce ściska się z żalu, że gdzieś tam na świecie wojna to teraźniejszość…
Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: CHRIS CLEAVE | tytuł: DZIELNYM BĘDZIE PRZEBACZONE | wydawnictwo: ŚWIAT KSIĄŻKI | premiera: 14.06.2017 | liczba stron: 464 | Format: 208×142 | gatunek: POWIEŚĆ OBYCZAJOWA |
______
*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE: