Gdyby istniał jakiś kanon lektur obowiązkowych dla przyszłych rodziców, książka Yaldy T.Uhls „Cyfrowi rodzice” z pewnością znalazłaby się na jednym z pierwszych miejsc. I nie chodzi tu o jakiekolwiek pouczające rodziców treści, ale o konkretne fakty, niepodważalne badania i twarde, bezdyskusyjne wnioski.
Nieważne jakie jest twoje zdanie na temat cyfryzacji młodego pokolenia czy bezproblemowego dostępu do sieci. Dzieci i tak siedzą w tym wszystkim po uszy już od najmłodszych lat! Uciekanie od nowych technologii i odkładanie na później znajomości z cyfrowym światem jest bezzasadne. W tym temacie powinien orientować się KAŻDY rodzić… każdy, który chce zrozumieć dziecięcy świat i chce mieć pewność, że w przyszłości będzie umiał dogadać się z pociechami.
Czy internetowa rzeczywistość wpływa na dzieciństwo? Czy zmienia się ono na lepsze czy gorsze… a jeżeli tak to w jaki sposób? „Cyfrowi rodzice” to genialne źródło wiedzy dla każdego, kto szuka odpowiedzi na powyższe pytania. „To lektura dla każdego rodzica i pedagoga, który szuka opartej na faktach i badaniach książki o wyważonej perspektywie.” Dzięki publikacji, autorka kreśli oczywisty obraz interaktywnych technologii i cyfrowego uczenia się w dobie nowych mediów. Jednocześnie analizując jak oddziałują one na mózg (np. czy lajki i selfie wpływają na rozwój tożsamości).
Książka jest bardzo praktycznym źródłem wiedzy na tematy, które budzą nie tylko obawy wśród rodziców, ale także często są omawiane wśród nauczycieli czy dyrektorów szkół. Autorka, jako osoba z tytułem doktora w psychologii rozwojowej dziecka, dobrze zna opisywany temat zarówno z punktu widzenia rodzica jak i osoby medialnie czynnej. Już na samym początku słusznie zauważa: „Pamiętaj, że może dzieci znają media, ale my znamy życie.”
Świetnym pomysłem jest także struktura książki. Każdy rozdział to odrębna całość (Podstawy | Media społecznościowe | Nauka), dzięki czemu nie ma potrzeby czytania publikacji w chronologicznym porządku, można zacząć od tematu, który najbardziej interesuje czytelnika w danym momencie. Ponadto każdy rozdział zakończony jest podsumowaniem badań i poradami w pigułce.
Ogromnie żałuję, że tego typu książka nie wpadła w moje ręce dużo wcześniej. Wówczas zamiast wyciągać wnioski po fakcie, od razu wiedziałabym, np. że dzieci na długo przed trzecimi urodzinami widzą wzorce społeczne w swoim otoczeniu i uczą się ich. Choć z drugiej strony lepiej późno niż wcale! Między innymi dowiedziałam się również, że zasady kontroli i konsekwencja w odniesieniu do dostępności mediów i w celu wykształcenia pewnych nawyków, powinny być na porządku dziennym już w wieku przedszkolnym a nie dopiero na starcie edukacji. Jedną z ciekawostek, która mnie zadziwiła jest stwierdzenie że, to co dziecko ogląda w 1 roku życia, ma znaczący wpływ na jego sieci neuronowe i podstawowe mechanizmy uczenia się.
Ponadto z książki dowiesz się między innymi: dlaczego powinnaś zrobić wszystko co w twojej mocy, aby trzymać urządzenia przenośne z dala od sypialni twojego dziecka? co oznacza reorganizacja ludzkiego mózgu w wieku młodzieńczym? dlaczego liczy się wrażenie na odbiorcy? gdzie w tym wszystkim jest kształtowanie się osobowości i charakteru młodej osoby? czy wiesz, że za pomocą mediów społecznościowych marki nawiązują bezpośrednią interakcję z nastolatkami i ich przyjaciółmi, pozostając poza zasięgiem dorosłych? dlaczego YouTube stał się Nowym Hollywood? jaka jest największa przypadłość cyfrowej ery i do czego może doprowadzić? Ponadto dowiesz się kilku zaskakujących faktów na temat gier video, pozytywnych faktów!
Niewątpliwie, przeczytanie książki „Cyfrowi rodzice” to pierwszy krok na drodze do aktywnego przewodniczenia dziecku w świecie online.” Ogromnie podoba mi się pomysł autorki dotyczący włączenia treningu umiejętności informatycznych do programu nauczania szkół, w ten sposób dzieci będą mogły uczyć się podstaw korzystania z internetu, jednocześnie zdobywając wiedzę na temat zagrożeń i korzyści wynikających z przebywania w sieci.
„Naszą rolą jest kształtowanie norm społecznych – jest to zadanie ambitne, lecz wykonalne; w ten sposób następuje ewolucja kultury. Zmiana zaczyna się od każdego z nas.”
Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: YALDA T.UHLS | tytuł: CYFROWI RODZICE | wydawnictwo: IUVI | premiera: 2016.05.18 | liczba stron: 288 | Format: 135×205 | gatunek: PORADNIK |
______
*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]
One Comment
Komentowanie nie niemożliwe.
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE:
no niestety technologia i nasze bystre dzieciaki w obecnych czasach są naprawdę niesamowite i trzeba być rzeczywiście czujnym rodzicem. Pozwalajmy na użytkowanie ale jednocześnie gdzie możemy to używajmy haseł, zabezpieczeń i blokad – dzieciaki do pewnego wieku tego nie przejdą i będzie ok :)