mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki „Dybuk mniemany”

Dybuk mniemany.

Twój gust nikogo nie obchodzi, siła polega na schlebianiu innym gustom.
| „Dybuk mniemany” Andrzej Bart

Dybuk mniemany

 

W skrócie.
Andrzeja Barta odwiedza pewien zagadkowy gość. Już na samym początku rozmowy, mężczyzna daje się poznać jako dość arogancki inteligent, nie liczący się z żadnym sprzeciwem. Otwarcie przyznaje, że wybrał właśnie Barta na powiernika historii swojego życia. Pisarz nie ukrywa niechęci wobec planów gościa, próbuje nawet delikatnie interweniować. Jednak bardzo szybko orientuje się, że w gruncie rzeczy nie ma wyjścia, a protesty będą zwyczajną stratą czasu.

 

Wrażenia.
„Dybuk mniemany” to intrygujący dialog bohaterów, który od pierwszych zdań porywa czytelnika w najgłębsze zakamarki myśli i słów rozmówców. Już dawno nie miałam do czynienia z tak nieoczywistą, doskonałą i pięknie napisaną prozą. Generalnie, powieść przeplata prywatne zapiski Autora z lat 2019 – 2020 z niesamowitymi obrazami przedwojennej Warszawy, niemieckiej okupacji, życia w getcie. Wbrew pozorom, to nie jest lekka opowieść, nie brakuje tu również zwrotów akcji oraz mocnych wrażeń.

 

W pierwszej kolejności zaczęłam się zastanawiać kim lub czym jest tytułowy DYBUK? Zrozumienie tytułu i późniejsze powiązanie go z wydarzeniami w książce jest dla mnie zawsze niezwykle ważnym czytelniczym zabiegiem. Okazuje się, że dybuk to pojęcie, pochodzące z żydowskiego folkloru. Oznacza ono duszę zmarłego, który nie zaznał spokoju po śmierci i przejął ciało żywego człowieka. Mało tego! Dybuk może zmieniać jego zachowanie, a nawet tożsamość…

 

Jeżeli nie wiecie, czy zdecydować się na ten tytuł, przypominam, że Andrzej Bart jest jednym z najbardziej cenionych polskich pisarzy. Jego książki nie bez powodu stają się literackim wydarzeniem roku. „Dybuk mniemany” jest niewątpliwie jedną z najbardziej osobistych powieści w twórczym dorobku Autora.
podpis

 

Dybuk mniemany

 

Wydawnicze szczegóły książek:
| autor: ANDRZEJ BART
| tytuł: DYBUK MNIEMANY
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 28.07.2021
| liczba stron: 409
| format: 135×205
| gatunek: LITERATURA PIĘKNA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry