mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki „Dwór srebrnych płomieni”

Dwór srebrnych płomieni. Dwór cierni i róż.

Każdy zasługuje na szczęście, ale droga do niego jest wyboista. Długa i kręta, do tego czasem idzie się nią po omacku. | „Dwór srebrnych płomieni” Sarah J. Maas

 

Dwór srebrnych płomieni

W skrócie.
Po wojnie z Hybernią Nesta zamyka się na wszystko i wszystkich. Całe zło i trauma, przez którą przeszła nie dają jej normalnie funkcjonować, ale znalazła na to sposób. Alkohol świetnie radzi sobie z kotłującymi się w jej wnętrzu demonami, a przypadkowi mężczyźni potrafią chwilowo skupić na sobie jej uwagę.
Gdy w jedną noc bohaterka przehulała sporą część pieniędzy, należących do jej siostry i szwagra, postawiono jej ultimatum z natychmiastowym skutkiem. Od teraz, Nesta miała zamieszkać na Dworze, rano uczestniczyć w szkoleniu bitewnym z Kasjanem, a wieczorem pracować dla Kloto w bibliotece. Druga opcja nie wchodziła w grę, więc dziewczyna tymczasowo przystała na ów układ.
Z czasem okazało się, że przebywanie na Dworze będzie czymś więcej niż tylko karą za brak odpowiedzialności. Nesta i Kasajan nie potrafią ani zignorować, ani tym bardziej ukryć magnetyzmu, który między nimi jest i iskrzy przy każdym spotkaniu. Bohaterka musi stawić czoła wewnętrznemu mrokowi, by nauczyć się kontrolować potężną moc, którą posiadła. Ponadto, zawsze trzeba mieć się na baczności, bo wróg czeka i w każdej chwili może zaatakować…

 

Wrażenia.
„Dwór srebrnych płomieni” to kolejna część cyklu „Dwór cierni i róż”. Tym razem opowieść dotyczy Nesty Archeron, poniekąd wyjaśniając jej motywy działania w poprzednich tomach. Nie czytałam Dworów i jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Autorki. Z jednej strony, odczuwam pewne braki, bo nie mam wystarczającej wiedzy, by odnieść się do całości, nawet pomimo faktu, iż w treści pojawiały się kluczowe informacje, dotyczące wydarzeń z przeszłości. Z drugiej zaś strony, cieszę się, że nie patrzę na głównych bohaterów przez pryzmat poprzednich wydarzeń.

 

Nestę i Kasjana łączy bardzo żarliwe uczucie i nie mówię tu o ckliwym romansie ocierającym się o erotykę, lecz o samą erotykę i to w tym mocniejszym wydaniu. Wynika to przede wszystkim z charakteru obydwojga bohaterów, zarówno w jego jak i w jej charakterze jest pewna drapieżność, bunt i mrok.

„Urodziła się z zębami i pazurami, których nie była w stanie przestać używać. Nie potrafiła okiełznać tej części swojej osobowości, która wyła w obliczu zdrady, która kochała i nienawidziła żarliwiej, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić.”

 

Relacja, która łączy tych dwojga to bardzo podkreśla i niewątpliwie pasuje do wyobrażenia obydwojga postaci. Zdecydowanie jest to opowieść przeznaczona dla dojrzałych czytelników, choć z drugiej strony przekaz, mówiący o tym, że każdy zasługuje na przyjaźń i miłość, że zawsze jest dobry czas, by próbować pokonać wewnętrzne demony, że zdarzają się sytuacje, w których nic nie można było zrobić i to nie jest niczyja wina zyskałby spore uznanie wśród młodej grupy odbiorców. W tej kwestii trochę mi zazgrzytało.

 

Przedstawiony w książce świat mnie jednocześnie zauroczył i rozczarował. To fantastyka z naprawdę mocnym i niestety niewykorzystanym potencjałem. Zabrakło mi tu szczegółów, dotyczących politycznego tła wydarzeń, elementu zaskoczenia, intrygujących informacji o planach wrogów. Generalnie, w moim odczuciu wątek fantastyczny za bardzo rozmywał się gdzieś tam w tle, a na pierwszy plan wysuwała się zawsze namiętność, pożądanie i elektryzujący mrok.

 

Na dzień dzisiejszy, nie wiem czy sięgnę po poprzednie tomy cyklu, ale jeżeli to nastąpi to skuszę się z czystej ciekawości, w celu porównania przedstawionych tam i tu światów.
podpis

 

Dwór srebrnych płomieni

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: SARAH J. MAAS
| przekład:
CZ.I – MARCIN MORTKA, ALEKSANDRA STAŃCZYK, AGATA SUCHOCKA;
CZ.II – ANNA SZUMACHER, MAŁGORZATA FABIANOWSKA

| tytuł: DWÓR SREBRNYCH PŁOMIENI
| cykl: DWÓR CIERNI I RÓŻ
| wydawnictwo: UROBOROS
| premiera: 11.2021
| liczba stron: 670; 304
| gatunek: FANTASTYKA

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry