mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Dotknij mnie"

Dotknij mnie. Dlaczego dotyk jest dla nas tak ważny.

“W przeciwieństwie do pozostałych czterech zmysłów, których funkcja z latami słabnie, zmysł dotyku do późnego wieku nie traci na swojej sile. Gaśnie dopiero wtedy, gdy umieramy.”
| “Dotknij mnie” Cem Ekmekcioglu

dotknij mnie

Dotknij mnie” jest pierwszą książką poświęconą zmysłowi dotyku, z którą się spotkałam. Zabawne, bo spodziewałam się obszernej publikacji, tymczasem dotarła do mnie naprawdę niewielka książeczka.
Już na samym początku autor wyjaśnia, że ogromnie trudno znaleźć fachową i rzetelną wiedzę na temat dotyku. Ów zmysł, nigdy nie był ani tematem poważnych dyskusji medycznych, ani przedmiotem szeroko zakrojonych badań, analiz i wniosków. Dlaczego? Głównie dlatego, że nie praktykuje się leczenia dotyku i nie ma stosowanej żadnej farmakologii w tym kierunku. Dotyk jest zawsze i aż do końca. Jednak czy potrafimy z niego korzystać tak, by spełniał swoją funkcję w 100%?

 

Autor na początku książki udowadnia, że dotyk to życie. Następnie opisuje potęgę dotyku i uświadamia czytelnikowi, iż w obecnych czasach ludzie za rzadko są dotykani. Później jest jeszcze ciekawiej, bo okazuje się, że brak dotyku potrafi wpędzić człowieka w niejedną poważną chorobę! Natomiast końcowe rozdziały książki uczą jak odbierać dotyk i delektować się nim.

Teoretycznie rzecz biorąc, tą niewielką książkę powinnam “połknąć” w mgnieniu oka. Pomimo tego, że temat publikacji jest naprawdę interesujący, przyswojenie zawartej tam wiedzy zajęło mi grubo ponad tydzień. Trudno powiedzieć dlaczego tak się stało. Każdy rozdział przywoływał kolejne rewelacje, wnioski i wskazówki, o których nigdy nie słyszałam i pewnie nigdy nie usłyszę, z innego źródła. Okazuje się, że zmysł dotyku w obecnych czasach jest traktowany bardzo po macoszemu. Już sam fakt pojawienia się komunikatorów, dzięki którym ludzie mogą rozmawiać ze sobą bez spotykania się twarzą w twarz, bez możliwości podania sobie ręki na przywitanie lub pożegnanie, bez okazji do poklepania się po ramieniu z powodu dobrych wieści prywatnych bądź zawodowych, bez gestu czułego trzymania się za ręce w potrzebie wsparcia w trudnych chwilach, sprawił, że zwyczajne ludzkie gesty zostały zastąpione zimną, obojętną elektroniką a w razie potrzeby… odpowiednimi ikonkami.

Autor bardzo jednoznacznie wykazuje zależność pomiędzy niektórymi, popularnymi w obecnych czasach, chorobami a ubóstwem dotyku. Na przykład, okazuje się, że ów zmysł jest niezwykle skuteczny w walce ze stresem! Jednak problem polega na tym, że niewiele się o tym mówi i pisze. Dobry, rodzicielski dotyk ma kluczowe znaczenie w dzieciństwie. Ukształtowanie się mocnej i zdrowej psychiki u osoby dorosłej jest w niewiarygodnie dużym stopniu zależne od doświadczeń związanych z odpowiednio czułym dotykiem w latach dziecięcych.

Pomimo niewielkich gabarytów, “Dotknij mnie” to kopalnia wiedzy na temat jednego z najbardziej niedocenianych, ludzkich zmysłów. Jeżeli nigdy nie zastanawialiście się nad tym, dlaczego o dotyku nie mówi się tak dużo jak o słuchu, węchu czy wzroku, przeczytajcie to koniecznie.

Jednocześnie muszę zauważyć, że treść książki nie jest idealna pod względem czytelniczym. Daje się zauważyć pewne niedociągnięcia i trudno tu mówić o jakimś bardzo ciekawym i wciągającym stylu autora w kwestii przekazywania wiedzy. Aczkolwiek informacje płynące z publikacji dają sporo do myślenia i zmuszają czytelnika do wysnucia własnych wniosków.
podpis

 

dotknij mnie

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: CEM EKMEKCIOGLU | tytuł: DOTKNIJ MNIE | przekład: EWA ZIEGLER | wydawnictwo: FEERIA | premiera: 14.02.2019 | liczba stron: 208 | format: 142×165 | gatunek: LITERATURA POPULARNONAUKOWA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry