mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Kobieta w masce"

Kobieta w masce

“Jedynie głupcy nie potrafią wyciągać wniosków z tak oczywistej lekcji, bo jeżeli istnieje jakakolwiek korzyść w obcowaniu ze śmiercią, to jest nią świadomość kruchości ludzkiego życia. Ale od każdej reguły istniał wyjątek.” | Dorian Zawadzki “Kobieta w masce”

Dorian Zawadzki

W skrócie.
Leah Marsh z Wojskowego Wydziału Śledczego zostaje przydzielona do zbadania okoliczności śmierci porucznik Rebeki Rosenheim na terenie eksperymentalnego garnizonu w Fort Salem. Niestety, prowadzenie dochodzenia wśród żołnierek z Bazy Korpusu Sił Powietrznych nie należy do zadań łatwych. Marsh nie ma wątpliwości, co do charakteru śmierci Rosenheim – to było zabójstwo. Kolejne przesłuchania świadków nie dają jasnych odpowiedzi na podstawowe pytania, jednak porucznik jest doświadczoną śledczą i doskonale wie, że intuicja to potężny sprzymierzeniec. Aczkolwiek, musi znaleźć sposób na zgromadzenie niezbitych dowodów, potwierdzających jej przypuszczenia. Czasami, między słowami luźnej rozmowy można odnaleźć cenny trop, wskazówkę o dużo większym znaczeniu niż kilkugodzinne przesłuchanie. Jedynym poważnym problemem okazuje się czas. Wojskowy Wydział Śledczy nie lubi długo czekać na konkrety, a śledztwo z każdym krokiem, z każdym świadkiem i z każdym miejscem komplikuje się coraz bardziej…

Przyszłość.
Wydarzenia zostały osadzone w przyszłości, w 40 roku Nowe Ery (2125 r. według kalendarza gregoriańskiego). To czas po katastrofie klimatycznej, po globalnym potopie, po zignorowaniu przez gospodarki poszczególnych krajów zjawiska ocieplania się klimatu i powiązanych z tym zmian pogodowych. Opisy, otaczającej bohaterów rzeczywistości, przyprawiają o dreszcz niepokoju, a wyjęta spod prawa, zbuntowana Horda przeraża zasięgiem, przekonaniami i możliwościami. To przyszłość, która ma zbyt wiele wspólnego z prawdą, by tą wizję zignorować.

Kobiety.
Na świecie rodzi się dużo więcej kobiet niż mężczyzn. Codzienność zdominowana przez płeć żeńską, przyczyniła się do utworzenia, jednego z najlepiej wyszkolonych i przygotowanych do wykonywania ekstremalnie niebezpiecznych zadań, oddziału wojskowego. To tu znajduje się elita żołnierskich umiejętności.
Kobiety potrafią mieć w sobie głęboko ukryty, niebezpiecznie bezwzględny mrok. Każda z bohaterek ma przeszłość, o której nie da się zapomnieć. Dla jednej armia jest ucieczką, dla innej wyzwaniem, dla jeszcze innej spełnieniem marzeń, a nawet sposobem na życie. Dyscyplina jest sprawą kluczową, choć to ten nieoficjalny regulamin jest wręcz święty, a najokrutniejsza kara spotyka donosicielki. Pewnych granic nie można przekroczyć. Są sprawy, o których się nie zapomina, nie wybacza. Istnieją porachunki za cenę życia i śmierci.

Reasumując.
Kobieta w masce” to mroczy, wojskowy thriller o bardzo specyficznym i buntowniczym zabarwieniu z genialnie wkomponowanym wątkiem klimatycznym. Warto również podkreślić mistrzowskie umiejętności Autora w przechodzeniu między wydarzeniami. Niewątpliwie, trafnym narzędziem jest tu pamiętnikowy charakter treści, pozwalający śledzić wydarzenia przed, w trakcie i po zabójstwie. Ta zmiana punktu widzenia wymaga od czytelnika maksymalnego skupienia uwagi, wejścia w buty bohaterek, zajrzenia do ich umysłów i prowadzenia własnego, niezależnego śledztwa.

Zarówno narracja jak i dialogi reprezentują najwyższy pisarski poziom, dzięki czemu książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Charakterystyczne, dopracowane w najmniejszych szczegółach bohaterki bez skrupułów angażują emocjonalnie czytelnika w własne życie, w podejmowane decyzje, w ponoszone porażki i odnoszone sukcesy.

W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać, dlaczego akcja rozgrywa się na innym kontynencie, w innym kraju, z obco brzmiącymi nazwiskami. Jedyną, sensowną odpowiedzią na moje wątpliwości było stwierdzenie, że jest wielce prawdopodobne, iż w 2125 roku inne kontynenty nie będą istniały.

Trzeba przyznać, że globalne ocieplenie i wojskowe zabójstwo stanowią doskonały materiał na intrygującą książkę. I nie mam tu na myśli tylko fabuły. Zawarta tu wizja przyszłości, niewątpliwie daje do myślenia, a wyłaniający się obraz po katastrofie klimatycznej przeraża bardziej niż kobieta w masce. Przeczytajcie koniecznie!
podpis

Recenzja kolejnej książki autora -> “Napisz mi jak zabić”

Dorian Zawadzki

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: DORIAN ZAWADZKI
| tytuł: KOBIETA W MASCE
| wydawnictwo: REPLIKA
| premiera: 10.03.2020
| liczba stron: 512
| format: 205×145
| gatunek: THRILLER/KRYMINAŁ

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry