mamao.pl

“Dzisiaj stoimy razem, zjednoczeni przeciwko wielkiemu szaleństwu. Dzisiaj każdy mężczyzna, kobieta i dziecko w Polsce ma do odegrania swoją rolę we wspólnym rozpędzaniu ciemności.”
| “Dobry doktor z Warszawy” Elisabeth Gifford

Dobry doktor z Warszawy

W skrócie.
Misza i Zofia to zakochani w sobie studenci, którzy uciekają z okupowanej Warszawy do Lwowa. Niestety, po jakimś czasie sytuacja zmusza ich do powrotu do stolicy. Trafiają do warszawskiego getta, gdzie pomagają doktorowi Januszowi Korczakowi w opiece nad dziećmi w prowadzonym przez niego sierocińcu. Mentor Miszy zawsze bronił najmłodszych, a w skrajnie trudnych warunkach jeszcze bardziej zabiegał o ich prawo do szczęśliwego dzieciństwa. Człowiek, który dla tysięcy ludzi w getcie był promykiem nadziei. “Wszyscy w getcie znają Korczaka i wiedzą, czego jest symbolem – sprawiedliwości, dobroci, uczciwości i miłości. On jest ich świecą w ciemności, promykiem słońca, który przywodzi uśmiech na twarz getta.

Wojenna rzeczywistość wystawiła na wielką próbę również związek Zofii i Miszy, zmuszając zakochanych do rozłąki i zabraniając im kontaktowania się ze sobą, by prawda o ich pochodzeniu nie wyszła na jaw. Czy będą w stanie unieść ciężar rozstania? Czy spotkanie w innych, lepszych czasach jest możliwe, jest realne?

 

Wrażenia.
Autorka włożyła wiele pracy i serca w urealnienie całej opowieści. Bardzo duża część fabuły opiera się na faktach, łącznie z występującymi tu bohaterami. Jak sama podkreśliła na końcu książki, do napisania historii o Januszu Korczaku przygotowywała się 10 lat, wydała wcześniej kilka książek, odbyła podróż do najciemniejszych i najmroczniejszych zakamarków historii dwudziestego wieku, by jak najwierniej oddać realia tamtych czasów. Efekty pracy Elisabeth Gifford robią ogromne wrażenie. Fabuła książki o dobrym doktorze z Warszawy szczelnie oplata czytelnicze serce i łamie je conajmniej kilka razy.

 

Janusz Korczak
Kochał dzieci najbardziej na świecie i rozumiał jak nikt inny. Był gotów wiele ryzykować dla dobra najmłodszych. Robił wszystko, by to jedno dzieciństwo, które mają, było najszczęśliwsze z możliwych, nawet jeżeli ma miejsce w warszawskim getcie, gdzie głód i ubóstwo towarzyszyły wszystkim codziennie.
Korczak nie musiał tam być, gdyby tylko chciał skorzystać ze swoich znajomości, gdyby zwrócił się o pomoc do ważnych przyjaciół, mógłby się znaleźć daleko od tego tragicznego, pełnego bólu i niesprawiedliwości miejsca. Doktor z Warszawy był bardzo szanowany i lubiany w wielu środowiskach, i gdyby tylko kiwną palcem w kierunku pomocy…
Jednak nie zrobił tego, bo nigdy nie opuściłby swoich ponad 200 podopiecznych. Bez nich życie Korczaka nie miało sensu, było bezwartościowe, bezużyteczne. Dziecim poświęcał każdą minutę swojego życia, jeżeli z nimi nie przebywał to o nich myślał i pisał. Do końca, do ostatniej wspólnej drogi.
Dziecko ma prawo do miłości i szacunku. Prawo do wzrostu i rozwoju. Dziecko ma prawo być, kim jest, i być traktowane poważnie. Dziecko ma prawo zadawać pytania i dawać opór niesprawiedliwości.

 

Misza i Zofia.
Miłość od pierwszego wejrzenia, teraz i na zawsze, wbrew realiom wojny, okrucieństwom, bezlitosnej antyżydowskiej polityki nazistów. Oboje pomagali Korczakowi w opiece nad dziećmi, podzielając jego poglądy i czerpiąc całymi garściami z wiedzy oraz mądrości mentora. Misza i Zofia musieli nauczyć się dokonywać właściwych wyborów, odstawić na bok sentymenty i robić wszystko by przeżyć. Musieli pielęgnować w sobie tą maleńką iskierkę nadziei na lepszą i bardziej przychylną przyszłość. Choć wątpliwości, paraliżujący strach i bezsilność nie dawały o sobie zapomnieć.

 

Dobry doktor z Warszawy” to opowieść, która boli, wzrusza, mocno chwyta za serce. Co innego słyszeć o Januszu Korczaku i czytać suche fakty na jego temat, a co innego być tam oczami wyobraźni. Z jednej strony widzieć okrucieństwa, których potrafi dopuścić się inny człowiek, a z drugiej strony, podziwiać osobę, która staje w obronie godności i praw tych najbardziej bezbronnych, najmłodszych, bez prawa do głosu. Nawet za cenę własnego zdrowia i życia. Tak przejmujący scenariusz mogło napisać tylko życie. Przeczytajcie koniecznie! Janusz Korczak zasługuje na to, by o nim wiedzieć jak najwięcej, by podzielać jego poglądy.

Na koniec jeszcze interesująca ciekawostka:
“Janusz Korczak to pseudonim literacki, który przyjął on, gdy zyskał w Polsce sławę jako pisarz, Urodził się w 1878 albo 1879 roku jako Henryk Goldszmit, (…) był jednym z pionierów dziecięcej psychologii oraz dbałości o dobro dziecka.”
podpis

 

Dobry doktor z Warszawy

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: ELISABETH GIFFORD
| przekład: ANNA POCHŁÓDKA-WĄTOREK
| tytuł: DOBRY DOKTOR Z WARSZAWY
| wydawnictwo: BUKOWY LAS
| premiera: 14.04.2021
| liczba stron: 344
| format: 145×205
| gatunek: POWIEŚĆ HISTORYCZNA|

2021-10-01T20:51:14+00:0023 kwietnia 2021|

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry