mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Co mnie zmieniło na zawsze.

“Czasami używa słów jak broni, którą odłupuje kawałki otaczającej mnie pokrywy lodowej, i czasami udaje mu się dostać na tyle głęboko, że odkrywa pod nią roztopioną warstwę. Ale niekiedy trafia jedynie na górę lodową.”

Przekładam w myślach przeczytane dotąd książki i po kilku chwilach jestem pewna, że tytułowa jest najsmutniejsza spośród wszystkich, z którymi miałam do czynienia.

Czternastoletnia Eden została zgwałcona przez Kevina, najlepszego przyjaciela swojego brata, traktowanego niemal jak człona jej rodziny. Chłopaka, którego znała od zawsze. Pewnej nocy okazuje się, że nie jest już bezpieczna ani w swoim domu, ani w swoim pokoju, a nawet we własnym łóżku. Po tym jak usłyszała słowa oprawcy: “Nikt ci nigdy nie uwierzy. Wiesz to. Nikt. Nigdy” nawet nie próbuje szukać pomocy. Po prostu musi nauczyć się z tym żyć, musi przestać być tą samą dziewczynką, musi stać się kimś innym… musi wymyślić się na nowo!

Edy ukryła swoje prawdziwe “JA” pod grubą skorupą egoizmu i pseudodojrzałości, daje się innym poznać jako ktoś zupełnie inny. Bardzo komplikują się relacje dziewczyny z rodzicami, przyjaciółmi, z bratem, całym otoczenie, z całym światem. Czuje, że Josh jest dla niej kimś więcej, ale Eden wypiera to uczucie, w jej nowym wcieleniu nie ma dla niego miejsca. “Bo teraz już nie pamiętam gdzie kończą się kłamstwa, a zaczynam prawdziwa ja. Linie są rozmyte. Wszystko nagle stało się takie poplątane, takie szare, takie niezdefiniowane i straszne. Jedyne co wiem, to to, że sprawy nie poszły zgodnie z planem. Plan był takie, że mi się poprawi, że poczuję się lepiej, że osiągnę to z użyciem wszelkich dostępnych m środków. Ale nie czuję się lepiej. czuję się pusta. Ciągle pusta i uszkodzona.”

Książka to przerażający obraz dramatu nastolatki, którego nikt nie dostrzega pomimo jej skandalicznego zachowania. Zachowania, które powinno zastanowić rodziców, zmusić ich do znalezienia przyczyny. Jednak całe otoczenie dziewczyny goni za własnymi sprawami, jakby nie dostrzegało lub nie chciało dostrzec, że coś jest nie tak jak powinno. Eden nie potrafi i nie chce myśleć oraz rozmawiać o tym co stało się tamtej nocy, ale gdzieś w podświadomości dziewczyny tli się mała iskierka nadziei na to, że ktoś przybędzie jej na ratunek…

“Chociaż książka jest utworem fikcyjnym, zdaję sobie sprawę, że miliony prawdziwych nastolatek w ten czy inny sposób dzielą doświadczenia Eden. Niestety ich historie nie są nowe, ale absolutnie należy je opowiadać. Ciągle i ciągle od nowa.” Autorka zadedykowała książkę “Dla każdej Ciebie, która kiedykolwiek musiałaś wymyślić się na nowo.” Pamiętaj, że zawsze jest ktoś, kto Ci uwierzy! Wystarczy mieć odwagę powiedzieć i nie zamykać się za twardą skorupą bólu.

co mnie zmieniło na zawsze

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: AMBER SMITH | tytuł: CO MNIE ZMIENIŁO NA ZAWSZE | wydawnictwo: FEERIA YOUNG | premiera: 09.11.2016 | liczba stron: 392 | Format: 143×204 | gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

One Comment

  1. Magdalena 16 listopada, 2016 at 9:09 pm

    Szukam ostatnio ciekawych pozycji na te długie jesienne wieczory, ta książka zapowiada się ciekawie. Swoim wpisem zainspirowała mnie do jej przeczytania.

Komentowanie nie niemożliwe.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry