mamao.pl

“Zachłannie i egoistycznie chcieli więcej, niż było dla nich dobre, i czerpali z tego garściami. Czy można ich winić?” – dokładnie o tym jest tytułowa powieść debiutującego Charlesa Dubowa: pełna emocji, namiętności, łez, niewyjaśnionych zdarzeń.

“Nienawiść” jest moją pierwszą lekturą wydaną przez wydawnictwo Media Rodzinna, reprezentującą serię “Gorzka czekolada”. Przyznam, że książkę czytało się bardzo dobrze i chętnie wracałam do fabuły. Pewnie dlatego, pomimo jej objętości pochłonęłam całą treść w zaledwie kilka dni. Zaintrygowała mnie okładka, która później, z uwagi na swoją teksturę, okazała się mało praktyczna (linie papilarne użytkowników były idealnie widoczne 🙂 ).

Już na samym początku zauważyłam pewną nietypowość. Narratorem powieści jest osoba trzecia (przyjaciel rodziny), który w większości wydarzeń nie brał udziału. Zagadka owego “jasnowidztwa” rozwiązuje się wraz z zakończeniem książki. Główni bohaterowie to rodzina Winslow: Harry, Madelaine oraz ich syn Johnny. Bogaci, piękni, otoczeni licznym gronem przyjaciół. Na pozór wszystko wydaje się idealne. On jest świetnie zapowiadającym się pisarzem, zdobywającym coraz większe uznanie, dzięki sukcesie swojej ostatniej książki. Ona uosobieniem piękna, kulinarnych talentów, mądrości i nade wszystko kochającą żoną. Wspólnie wychowują syna, który pomimo bardzo poważnych problemów zdrowotnych, towarzyszących mu we wczesnym dzieciństwie, jest radością i sensem ich życia.

Fabuła powieści jest niezwykle przewrotna. Wydawać by się mogło, że Harry nie pragnie w życiu niczego więcej, poza sukcesem kolejnej książki, nad którą właśnie pracuje! Jednak gdy nadarza się piękna i młoda okazja o imieniu Claire, nie potrafi znaleźć w sobie na tyle siły aby się jej oprzeć, ryzykuje wszystkim…

Niewierność

Zakończenie w pewnym sensie zaskakuje i choć nie spodziewałam się niczego w stylu “żyli długo i szczęśliwie” (to byłoby zbyt banalne, biorąc pod uwagę rozwój wydarzeń w książce) to mimo wszystko byłam trochę rozczarowana jego surowością.

Książka jest ciekawą propozycją czytelniczą przynajmniej z kilku względów. Po pierwsze interesująca i wciągająca fabuła, po drugie wspomniana, nietypowo osadzona osoba narratora, po trzecie bardzo dokładne opisy, pozwalające czytelnikowi w łatwy i dokładny sposób zobrazować rzeczywistości, w której znajdują się bohaterzy.
To mi wystarczy aby z zainteresowaniem sięgnąć po kolejną książkę tytułowego autora 🙂

2019-04-10T19:52:55+00:0014 stycznia 2016|

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry