mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Mroczny talent"

Mroczny talent. Alcatraz kontra Bibliotekarze.

Stało się! Koniec! Alcatraz po raz ostatni zmierzy się ze złowrogą armią Bibliotekarzy, a mroczny talent będzie kluczowy w tej decydującej rozgrywce.
| “Mroczny talent” Brandon Sanderson

Brandon Sanderson

Uprzedzam, że cała historia robi największe wrażenie gdy czyta się ją od początku, od pierwszego tomu po kolei. Alcatraz Smedry, w towarzystwie krewnych i przyjaciół, kilkukrotnie próbuje pokonać Bibliotekarzy i ratować Wolne Królestwa. Za każdym razem nie jest łatwo bo zdrajcy czuwają a skutki działania talentów Smedrych, które niefortunnie psują się w ostatniej części, nie zawsze są możliwe do przewidzenia.

 

Porównując “Mroczny talent” do pozostałych części serii, wyraźnie widać większą dojrzałość emocjonalną głównego bohatera. Alcatraz zdaje sobie sprawę z ciążącej na nim odpowiedzialności. Liczba osób dotknięta skutkami jego działań jest naprawdę ogromna! Spore znaczenie mają tutaj również relacje rodzinne głównego bohatera i uczucia z nimi związane. Jednak ci, którzy mają za sobą poprzednie tomy wiedzą, że autor używa naprawdę niesamowitych zabiegów do ubrania dojrzałych emocji w fantastyczną, nietuzinkową fabułę, która przemawia do każdego młodego człowieka.

 

Osobiście, od pierwszego tomu jestem zauroczona polemiką, jaka wywiązuje się pomiędzy Alcatrazem a czytelnikiem. Tym razem jawnie zachęca on do przeczytania ostatnich stron książki, NIE DAJCIE SIĘ NAMÓWIĆ!!!! Ponadto, nie brakuje tu rewelacyjnego poczucia humoru, zabawy słowem czy jedynego w swoim rodzaju sarkazmu.

Podobnie jak w przypadku poprzednich części, ostatnia również dotyka takich tematów jak: wiara w siebie, akceptacja własnych wad i zalet, samotność, potrzeba miłości, dobro najbliższych. W żadnym przypadku nie jest to jawne pouczanie czytelnika! To genialnie stworzone dla młodego człowieka obrazy z pięknym przekazem i bezcennymi radami na przyszłość.

Serię przygód Alcatraza polecam każdemu, kto lubi dobrą zabawę oraz zwariowane i nieprzewidywalne przygody głównych bohaterów. W tych książkach wszystko jest możliwe! Przyznaję, że zakończenie zaskakuje i nie sposób o nim zapomnieć przez długi czas. Jednocześnie dochodzę do wniosku, że Brandon Sanderson jest mistrzem w manipulowaniu myślami czytelnika.
podpis

 

Brandon Sanderson

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: BRANDON SANDERSON | przekład: JACEK DREWNOWSKI | tytuł: MROCZNY TALENT | seria: ALCATRAZ KONTRA BIBLIOTEKARZE | wydawnictwo: IU.VI | premiera: 03.10.2018 | liczba stron: 280 | Format: 137×206 | gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA / FANTASTYKA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry