Brandon Sanderson “Alcatraz kontra Bibliotekarze. Mroczny talent”

Stało się! Koniec! Alcatraz po raz ostatni zmierzy się ze złowrogą armią Bibliotekarzy, a mroczny talent będzie kluczowy w tej decydującej rozgrywce.

Brandon Sanderson

Uprzedzam, że cała historia robi największe wrażenie gdy czyta się ją od początku, od pierwszego tomu po kolei. Alcatraz Smedry, w towarzystwie krewnych i przyjaciół, kilkukrotnie próbuje pokonać Bibliotekarzy i ratować Wolne Królestwa. Za każdym razem nie jest łatwo bo zdrajcy czuwają a skutki działania talentów Smedrych, które niefortunnie psują się w ostatniej części, nie zawsze są możliwe do przewidzenia.

Porównując “Mroczny talent” do pozostałych części serii, wyraźnie widać większą dojrzałość emocjonalną głównego bohatera. Alcatraz zdaje sobie sprawę z ciążącej na nim odpowiedzialności. Liczba osób dotknięta skutkami jego działań jest naprawdę ogromna! Spore znaczenie mają tutaj również relacje rodzinne głównego bohatera i uczucia z nimi związane. Jednak ci, którzy mają za sobą poprzednie tomy wiedzą, że autor używa naprawdę niesamowitych zabiegów do ubrania dojrzałych emocji w fantastyczną, nietuzinkową fabułę, która przemawia do każdego młodego człowieka.

Osobiście, od pierwszego tomu jestem zauroczona polemiką, jaka wywiązuje się pomiędzy Alcatrazem a czytelnikiem. Tym razem jawnie zachęca on do przeczytania ostatnich stron książki, NIE DAJCIE SIĘ NAMÓWIĆ!!!! Ponadto, nie brakuje tu rewelacyjnego poczucia humoru, zabawy słowem czy jedynego w swoim rodzaju sarkazmu.

Podobnie jak w przypadku poprzednich części, ostatnia również dotyka takich tematów jak: wiara w siebie, akceptacja własnych wad i zalet, samotność, potrzeba miłości, dobro najbliższych. W żadnym przypadku nie jest to jawne pouczanie czytelnika! To genialnie stworzone dla młodego człowieka obrazy z pięknym przekazem i bezcennymi radami na przyszłość.

Serię przygód Alcatraza polecam każdemu, kto lubi dobrą zabawę oraz zwariowane i nieprzewidywalne przygody głównych bohaterów. W tych książkach wszystko jest możliwe! Przyznaję, że zakończenie zaskakuje i nie sposób o nim zapomnieć przez długi czas. Jednocześnie dochodzę do wniosku, że Brandon Sanderson jest mistrzem w manipulowaniu myślami czytelnika.

Recenzję poprzednich przygód Alcatraza przeczytasz tu -> SERIA “Alcatraz kontra Bibliotekarze”

podpis

Brandon Sanderson

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: BRANDON SANDERSON | tytuły: ALCATRAZ KONTRA BIBLIOTEKARZE #5 MROCZNY TALENT | wydawnictwo: IUVI | premiera: 03.10.2018 | liczba stron:280 | format: 205×135 | gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA/FANTASTYKA |

2020-06-08T20:02:57+00:00 18 października 2018|