mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki „Bez przyzwolenia”

Bez przyzwolenia.

Tymczasem każda z nas powinna móc chodzić, dokąd i kiedy chce. Jeżeli wracamy do domu późną nocą przez park, nie powinnyśmy być za to krytykowane. A już z całą pewnością gwałcone i mordowane.
| „Bez przyzwolenia Megan Goldin

Bez przyzwolenia

 

W skrócie.
Rachel Krall przygotowuje kolejną serię nagrań do popularnego podcastu „Winny czy niewinny”. Tym razem, dziennikarka będzie śledziła, a wraz z nią słuchacze, kontrowersyjny proces, który wstrząsnął i bardzo podzielił społeczność niewielkiego nadmorskiego miasteczka. Oprócz sprawy gwałtu, której bacznie przygląda się wiele środowisk, myśli Rachel krążą wokół tajemniczych listów. Hannah, autorka listów, próbuje przekonać dziennikarkę do zwrócenia uwagi na okoliczności śmierci jej siostry. Kobieta jest gotowa przerwać milczenie i szczegółowo opowiedzieć o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat. Według niej, Jenny nie utonęła wskutek nieszczęśliwego wypadku, lecz została zamordowana.

 

Wrażenia.
Megan Goldin pisze genialnie, intrygująco i niezwykle porywająco. Budowanie napięcia jest tu absolutnym mistrzostwem, a motyw podcastu to tak trafiony element fabuły, że osobiście i z wielką przyjemnością posłuchałabym głosu Rachel. To już trzecia książka Autorki, którą miałam przyjemność czytać. Za każdym razem osiągałam efekt “WOW” po przeczytaniu całości i zawsze wydawało mi się, że poprzeczka jest już na najwyższym poziomie. Jednak teraz w moje ręce trafił tytuł „Bez przyzwolenia” i wiem, że byłam w wielkim błędzie.

 

To jest mocne, intensywne, ważne. Autorka nie waha się zadawać trudne pytania, pozornie wypowiadane do słuchaczy podcastu, ale z pewnością każdy czytelnik poczuje ich dotyk na własnej skórze, usłyszy niewygodny dźwięk w uszach i zanotuje ich charakter myślach. Gwałt, przemoc seksualna, molestowanie to filary fabuły, w dodatku dotyczą nastolatki i są konfrontowane ze schematami społecznymi, zamożnością oskarżonego, traumą ofiary, która jest kluczowym świadkiem.

 

„Bez przyzwolenia” to nie tylko doskonały thriller, pod względem wydarzeń, bohaterów, przedstawianych okoliczności. To mocny obraz, który zapada w pamięć. To okrutny świat słabszych w starciu z silniejszym. I to zakończenie! Absolutnie nie do odgadnięcia.
podpis

 

Bez przyzwolenia

 

Wydawnicze szczegóły książek:
| autorka: MEGAN GOLDIN
| przekład: MAGDA BIAŁOŃ-CHALECKA
| tytuł: BEZ PRZYZWOLENIA
| wydawnictwo: BUKOWY LAS
| premiera: 11.08.2021
| liczba stron: 360
| format: 135×202
| gatunek: THRILLER |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry