Ania czy Tomek?

Dzieci, które nie chcą i nie lubią czytać pozbawione są nie tylko genialnego sposobu na nudę, ale również potężnego narzędzia. Narzędzia do zrozumienia otaczającego je świata, rządzących nim zasad oraz miliona pomysłów na rozwiązywanie problemów, które niejednokrotnie wydają się niemożliwe do ogarnięcia.

Niewątpliwym kluczem do umysłu dziecka, jest jego wyobraźnia. Dlatego ogromne znaczenie ma odpowiednie dobranie literatury. Świetną wskazówką są sugestie autora bądź wydawnictwa co do wieku czytelników danej książki. Już w szkole podstawowej obowiązuje lista książek, które uczeń danej klasy musi i może przeczytać. Mowa tu oczywiście o lekturach obowiązkowych i uzupełniających.

Ania czy Tomek

Zarówno “Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery jak i “Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina należą do grupy książek dobrze znanych uczniom Szkoły Podstawowej. Obie lektury to ogromna dawka fascynujących przygód, emocji oraz setki pomysłów na nudę.

“Ania z Zielonego Wzgórza” to niekwestionowany uczniowski klasyk. Anna Shirley to osoba, której życie jest pełne przypadków jak ten gdy znalazła się w domy Maryli i Mateusza, niefortunnych sytuacji jak ta, gdy pomyliła wino z sokiem i upiła najlepszą przyjaciółkę, celowych działań zwłaszcza w kwestii rywalizacji z Gilbertem o tytuł najlepszej w klasie, nieprzemyślanych decyzji np. na temat farbowania włosów na… zielono.
Książka jest nie tylko arcydziełem pod względem literackim, ale również posiada pewną magię dzieciństwa, która przyciąga czytelnika już od najmłodszych lat i pokazuje, że warto czytać. Niezależnie od wieku, wystarczy choć na chwilę zanurzyć się w lekturze aby łzy same się otarły, problemy znów zmalały a rzeczywistość przestała być straszna. Wulkan dobroci zawarty w przygodach Ani sprawia, że zaczynasz wierzyć w to, że dasz sobie radę ze wszystkim.

“Przygody Tomka Sawyera” to książka, która raz przeczytana zostaje w pamięci na zawsze. Znajdziesz tu dosłownie wszystko! Przyjaźń z najlepszym kumplem pod słońcem, miłość bohatera do koleżanki z ławki, dramatyczny strach przed sprawcą wydarzeń, których nie powinni widzieć bohaterowie oraz spotkanie z nim w przerażającej pieczarze. Autor ukazał Tomka jako przeciętnego dzieciaka, który jak każdy w tym wieku czegoś się boi, miewa dobre i złe dni, bardziej lub mniej szalone pomysły. Najważniejsze jest jednak to, aby żyć według pewnych zasad. Zasad, które będą przestrzegane ponad wszystko i nikt ani nic nigdy nie stanie się przyczyną ich złamania.
Tomek powinien stać się superbohaterem obecnego młodego pokolenia, gdyż doskonale ukazuje dzieciństwo pełne przygód, zabawy i szaleństwa przy zerowym udziale nowych technologii. Zwyczajnie wystarczy chcieć tak żyć!

Lektury są obowiązkowym kontaktem dzieci ze światem książek. Nie zawsze ten system się sprawdza gdyż już sam obowiązek robienia czegoś wzbudza niechęć uczniów, a szkoda. Książki to fascynująca przygoda, cudowne historie i jeszcze lepsze, niezapomniane życiowe rady. Już od najmłodszych lat uczmy dzieciaki, że czytanie to przyjemność, frajda, cudowne przeżycia i niejednokrotnie kupa śmiechu. Pamiętasz Anię lub Tomka?

2019-04-10T19:15:54+00:00 1 lutego 2018|