mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Zakon Rozbitej Soczewki"

Zakon Rozbitej Soczewki. Alcatraz kontra Bibliotekarze.

“Lubimy udawać, że ci, których znamy, pozostają tacy sami, ale zmieniają się z dnia na dzień, gdy wyciągają nowe wnioski, zdobywają nowe doświadczenia, przychodzą im do głowy nowe myśli.”
| “Zakon Rozbitej Soczewki.” Brandon Sanderson

Zakon Rozbitej Soczewki

Alcatraz powraca, aby kolejny raz stawić czoła złowrogim Bibliotekarzom. Tym razem niesie pomoc mieszkańcom Mokii. Jednak jego nietypowe talenty i odwaga mogą okazać się niewystarczające. Zgładzenie najgroźniejszego i najmroczniejszego odłamu złowrogich Bibliotekarzy czyli Zakonu Rozbitej Soczewki, wydaje się o wiele większym wyzwaniem niż wszystkie poprzednie.

Brandon Sandreson kolejny raz udowadnia, że niezapomniana przygoda idzie zawsze w parze z wyśmienitym humorem. Nawet gdy wzbudza skrajne emocje i  sprawia, że gubisz się w gąszczu autorskich wyjaśnień. Zawsze zajdzie się coś, co przyciąga uwagę. Ta charakterystyczna dla autora polemika z czytelnikiem, z jednej strony drażni, ale z drugiej przyciąga, nie pozwalając oderwać wzroku od fabuły.

Należy również podkreślić, że czwarty tom przygód Alcatraza jest wzbogacony o bardzo dojrzałe wątki, podczas gdy poprzednie części były zdecydowanie bardziej dziecinne. Pojawia się element walki o swoje przekonania i o wolność oraz wątek stawienia czoła kluczowemu wrogowi, którym okazuje się matka bohatera.

Bardzo ciekawa jest również postać samego Alcatraza, który wyraźnie dostrzega zmiany we własnym postrzeganiu świata. Zauważa popełniane błędy. Z resztą wszyscy bohaterowie są absolutnie jedyni w swoim rodzaju a ich “talenty” w wielu momentach doprowadzają czytelnika do gromkiego śmiechu. Tego nie da się opisać, to trzeba przeczytać!

Pomiędzy słowami i wydarzeniami w książkach Sandersona, wyraźnie widać pewien bezcenny przekaz dla młodego człowieka. Nawet najbardziej uciążliwe wady, mogą być przykrywką dla wspaniałych możliwości. Autor wszedł w polemikę z powszechnie obowiązującymi, społecznymi zachowaniami i dał czytelnikowi możliwość spojrzenia na tą kwestię z innej, dużo szerszej perspektywy.

 

Zakon Rozbitej Soczewki” to pełna zwrotów akcji, magiczna, irracjonalna, niebanalna i ekscytująca przygoda dla każdego wielbiciela fantastyki. Jednocześnie to przedostatni tom przygód trzynastoletniego bohatera, pozostaje nam jedynie czekać na finał.
podpis

 

Zakon Rozbitej Soczewki

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: BRANDON SANDERSON | przekład: JACEK DREWNOWSKI | tytuł: ZAKON ROZBITEJ SOCZEWKI | seria: ALCATRAZ KONTRA BIBLIOTEKARZE | wydawnictwo: IU.VI | premiera: 18.04.2018 | liczba stron: 288 | Format: 137×206 | gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA / FANTASTYKA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Komentarze

  1. Kasia 25 kwietnia, 2018 at 12:39 pm

    Dobry pomysł na prezent :)

  2. Literacki kącik Sary 25 kwietnia, 2018 at 4:04 pm

    Nie znam tej serii. Nie wiem, czy sięgnę to te tytuły. Wydają się być dobre na prezent dla nastolatka lub nastolatki:)

Komentowanie nie niemożliwe.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry