Alcatraz kontra Bibliotekarze. #4 Zakon Rozbitej Soczewki.

“Lubimy udawać, że ci, których znamy, pozostają tacy sami, ale zmieniają się z dnia na dzień, gdy wyciągają nowe wnioski, zdobywają nowe doświadczenia, przychodzą im do głowy nowe myśli.” | “Alcatraz kontra Bibliotekarze. #4 Zakon Rozbitej Soczewki.” Brandon Sanderson

Alcatraz kontra Bibliotekarze

Alcatraz powraca, aby kolejny raz stawić czoła złowrogim Bibliotekarzom. Tym razem niesie pomoc mieszkańcom Mokii. Jednak jego nietypowe talenty i odwaga mogą okazać się niewystarczające. Zgładzenie najgroźniejszego i najmroczniejszego odłamu złowrogich Bibliotekarzy czyli Zakonu Rozbitej Soczewki, wydaje się o wiele większym wyzwaniem niż wszystkie poprzednie.

Brandon Sandreson kolejny raz udowadnia, że niezapomniana przygoda idzie zawsze w parze z wyśmienitym humorem. Nawet gdy wzbudza skrajne emocje i  sprawia, że gubisz się w gąszczu autorskich wyjaśnień. Zawsze zajdzie się coś, co przyciąga uwagę. Ta charakterystyczna dla autora polemika z czytelnikiem, z jednej strony drażni, ale z drugiej przyciąga, nie pozwalając oderwać wzroku od fabuły.

Należy również podkreślić, że czwarty tom przygód Alcatraza jest wzbogacony o bardzo dojrzałe wątki, podczas gdy poprzednie części były zdecydowanie bardziej dziecinne. Pojawia się element walki o swoje przekonania i o wolność oraz wątek stawienia czoła kluczowemu wrogowi, którym okazuje się matka bohatera.

Bardzo ciekawa jest również postać samego Alcatraza, który wyraźnie dostrzega zmiany we własnym postrzeganiu świata. Zauważa popełniane błędy. Z resztą wszyscy bohaterowie są absolutnie jedyni w swoim rodzaju a ich “talenty” w wielu momentach doprowadzają czytelnika do gromkiego śmiechu. Tego nie da się opisać, to trzeba przeczytać!

Pomiędzy słowami i wydarzeniami w książkach Sandersona, wyraźnie widać pewien bezcenny przekaz dla młodego człowieka. Nawet najbardziej uciążliwe wady, mogą być przykrywką dla wspaniałych możliwości. Autor wszedł w polemikę z powszechnie obowiązującymi, społecznymi zachowaniami i dał czytelnikowi możliwość spojrzenia na tą kwestię z innej, dużo szerszej perspektywy.

Zakon Rozbitej Soczewki” to pełna zwrotów akcji, magiczna, irracjonalna, niebanalna i ekscytująca przygoda dla każdego wielbiciela fantastyki. Jednocześnie to przedostatni tom przygód trzynastoletniego bohatera, pozostaje nam jedynie czekać na finał.
podpis

 

Zakon Rozbitej Soczewki

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: BRANDON SANDERSON | tytuł: ALCATRAZ KONTRA BIBLIOTEKARZE. #4 ZAKON ROZBITEJ SOCZEWKI | wydawnictwo: IUVI | premiera: 18.04.2018 | liczba stron: 288 | format: 135×205 |gatunek: FANTASTYKA/MŁODZIEŻOWA |

2020-06-13T20:28:47+00:00 25 kwietnia 2018|