Alcatraz kontra Bibliotekarze. #4 Zakon Rozbitej Soczewki.

“Lubimy udawać, że ci, których znamy, pozostają tacy sami, ale zmieniają się z dnia na dzień, gdy wyciągają nowe wnioski, zdobywają nowe doświadczenia, przychodzą im do głowy nowe myśli.”

Alcatraz powraca, aby kolejny raz stawić czoła złowrogim Bibliotekarzom. Tym razem niesie pomoc mieszkańcom Mokii. Jednak jego nietypowe talenty i odwaga mogą okazać się niewystarczające. Zgładzenie najgroźniejszego i najmroczniejszego odłamu złowrogich Bibliotekarzy czyli Zakonu Rozbitej Soczewki, wydaje się o wiele większym wyzwaniem niż wszystkie poprzednie.

Brandon Sandreson kolejny raz udowadnia, że niezapomniana przygoda idzie zawsze w parze z wyśmienitym humorem. Nawet gdy wzbudza skrajne emocje i  sprawia, że gubisz się w gąszczu autorskich wyjaśnień. Zawsze zajdzie się coś, co przyciąga uwagę. Ta charakterystyczna dla autora polemika z czytelnikiem, z jednej strony drażni, ale z drugiej przyciąga, nie pozwalając oderwać wzroku od fabuły.

Należy również podkreślić, że czwarty tom przygód Alcatraza jest wzbogacony o bardzo dojrzałe wątki, podczas gdy poprzednie części były zdecydowanie bardziej dziecinne. Pojawia się element walki o swoje przekonania i o wolność oraz wątek stawienia czoła kluczowemu wrogowi, którym okazuje się matka bohatera.

Bardzo ciekawa jest również postać samego Alcatraza, który wyraźnie dostrzega zmiany we własnym postrzeganiu świata. Zauważa popełniane błędy. Z resztą wszyscy bohaterowie są absolutnie jedyni w swoim rodzaju a ich “talenty” w wielu momentach doprowadzają czytelnika do gromkiego śmiechu. Tego nie da się opisać, to trzeba przeczytać!

Pomiędzy słowami i wydarzeniami w książkach Sandersona, wyraźnie widać pewien bezcenny przekaz dla młodego człowieka. Nawet najbardziej uciążliwe wady, mogą być przykrywką dla wspaniałych możliwości. Autor wszedł w polemikę z powszechnie obowiązującymi, społecznymi zachowaniami i dał czytelnikowi możliwość spojrzenia na tą kwestię z innej, dużo szerszej perspektywy.

Zakon Rozbitej Soczewki” to pełna zwrotów akcji, magiczna, irracjonalna, niebanalna i ekscytująca przygoda dla każdego wielbiciela fantastyki. Jednocześnie to przedostatni tom przygód trzynastoletniego bohatera, pozostaje nam jedynie czekać na finał.

Zakon Rozbitej Soczewki

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: BRANDON SANDERSON | tytuł: ALCATRAZ KONTRA BIBLIOTEKARZE. #4 ZAKON ROZBITEJ SOCZEWKI | wydawnictwo: IUVI | premiera: 18.04.2018 | liczba stron: 288 | format: 135×205 |gatunek: FANTASTYKA/MŁODZIEŻOWA |

2019-04-09T19:57:33+00:00 25 kwietnia 2018|