mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

„Akademia pana Kleksa” Jan Brzechwa

Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce. Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa. Tu wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe. A dzieci, wiem coś o tym, latają samolotem… | „Akademia pana Kleksa” Jan Brzechwa

AKADEMIA PANA KLEKSA

Do dziś pamiętam szkolny spór, jaki wywołała tytułowa lektura. Bardzo głośno dyskutowaliśmy o tym czy książka jest przeznaczona dla całej klasy, czy to lektura tylko dla chłopców – wszak tylko oni są jej bohaterami. Nie pamiętam już finału tej gorącej dyskusji, ale jestem pewna, że książka wzbudziła wiele emocji i pozostała na zawsze w klasowych wspomnieniach.

Ambroży Kleks jest bohaterem jednej ze szkolnych lektur i prędzej czy później każdy uczeń spotka się z jego przygodami. Sporą popularnością cieszyły się również ekranizacje poszczególnych części przygód pana Kleksa z niezastąpionym Piotrem Fronczewskim w roli głównej. Nie wiem, czy obecnie tego typu filmy przyciągają uwagę najmłodszych, jednak jestem pewna, że gdyby powstały ich unowocześnione wersje, na miarę możliwości obecnej kinematografii, bohaterowie książek Brzechwy zyskaliby rzesze młodych fanów.

„Akademia pana Kleksa” to przewodnik po świecie dziecięcej fantazji. Książa pełna nietypowych wydarzeń, pięknych historii, radości, smutku oraz związanych z nimi oczekiwań. Głównym bohaterem jest Adaś Niezgódka, który uchodzi za wyjątkową niezdarę. W obawie o przyszłość chłopca, rodzice postanowili wysłać go do ciekawej szkoły. Do Akademii pana Kleksa, uchodzącej za bardzo nietypową placówkę. Uczniowie nie uczą się tu gramatyki, tabliczki mnożenia czy kaligrafii. Ambroży Kleks preferuje inne, dość nietypowe metody nauczania. O swojej skuteczności przekonuje uczniów następująco: Ja wam po prostu pootwieram głowy i naleje do nich oleju.

Lektura skierowana jest głównie do młodszych czytelników, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dorośli również przypomnieli sobie o potędze fantazji. O świecie, który jednocześnie ciekawi, zaskakuje, intryguje, bawi i przede wszystkim uczy.
podpis

 

AKADEMIA PANA KLEKSA

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: JAN BRZECHWA
| tytuł: AKADEMIA PANA KLEKSA
| wydawnictwo: WILGA
| premiera: 14.03.2018 | liczba stron: 152
| format: 235×185
| gatunek: DLA DZIECI / FANTASTYKA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

One Comment

  1. Marta 12 maja, 2018 at 6:59 am

    Moja ulubiona książka z dzieciństwa! :) Ostatnio zaczęłam kupować mojemu maluszkowi książeczki, które ja pamiętam z czasów dziecieńcych – na pewno dołączę do tej listy Akademię Pana Kleksa :)

Komentowanie nie niemożliwe.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry