mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "29 sekund"

29 sekund.

“Podaj jedno nazwisko. Wymień jedną osobę. A ja sprawię, że ona zniknie. Dla ciebie. (…) Każdy ma kogoś, kogo chciałby ukarać. Każdego gryzie poczucie niesprawiedliwości.”
| “29 sekund” T. M. Logan

29 sekund

Sarah to ambitna profesjonalistka, marząca o stałym zatrudnieniu na uczelni oraz o karierze w dziedzinie, której poświęciła większość swojego życia. Bohaterka jest przekonana, że wkrótce nadejdzie ten moment. Niebawem doczeka się zasłużonej umowy na czas nieokreślony. Jej przyszłość zależy od decyzji jednego człowieka. To profesor Alan Lovelock, mężczyzna daleki od obiektywnej oceny pracy kobiet.

Lovelock zawsze stawia na pierwszym miejscu własne potrzeby i korzyści. Wśród pracowników uchodzi za odrażającego typa, którego nic nie jest w stanie powstrzymać przed molestowaniem pracownic. Bez skrupułów wykorzystuje swoją pozycję znanego, cenionego i wpływowego człowieka do tuszowania wszelkich prób zniszczenia jego reputacji. Jest mistrzem w rujnowaniu kariery i życia ofiarom, które kiedykolwiek odważyły się mu sprzeciwić i próbowały walczyć o swoje prawa.

Gdy okazało się, że profesor z premedytacją przekreślił karierę Sarah, jednocześnie skazując ją na kolejny rok zawodowej niepewności i przebywania w swoim towarzystwie, dziewczyna poczuła dławiącą niesprawiedliwość. W przypływie emocji, postanowiła skorzystać z propozycji, którą otrzymała niecałe 72 godzimy wcześniej. Wykonała jeden telefon, a rozmowa trwająca niecałe pół minuty zmieniła wszystko…

 

29 sekund” to niewątpliwie dobrze napisany thriller, który przyciąga uwagę od samego początku do ostatnich zdań. Nie brakuje tu zaskakujących zwrotów akcji. Zwłaszcza w momentach, gdy z punktu widzenia czytelnika, wszystko wydaje się oczywiste. Sytuacja zawodowa bohaterki dobitnie ukazuje dramat i bezsilność kobiet, które codziennie muszą stawiać czoła “wymagającym” przełożonym, a akceptowanie ich niedopuszczalnego zachowania jest jednym z warunków utrzymana posady.

Książkę czyta się błyskawicznie, a zakończenie naprawdę zaskakuje. Nie nazwałabym je wbijającym w fotel punktem kulminacyjnym powieści, jest to coś bardziej w stylu satysfakcjonującego zakończenia pewnych zdarzeń. Autor wiele razy nawiązuje do wyborów, jakie ma przed sobą człowiek, stojący na granicy własnej moralności. Do czego zdolna jest matka dwójki dzieci, by zapewnić im bezpieczeństwo i przyszłość na jaką zasługują? Jak bardzo paraliżujący może być strach przed konsekwencjami własnych decyzji, przed działaniami napędzanymi poczuciem niesprawiedliwości, bezsilnością i chęcią zemsty?
podpis

 

29 sekund

 

Wydawnicze szczegóły książek:
| autor: T.M.LOGAN | tytuł: 29 SEKUND | przekład: EWA PATER-PODGÓRNA | wydawnictwo: BUKOWY LAS | premiera: 13.02.2019 | liczba stron: 336 | format: 140×205 | gatunek: THRILLER |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry