„Pozgadujemy mamusiu???” – czyli magia obrazkowych zagadek.

Jedna z moich ulubionych zabaw z dzieciństwa – ZGADYWANKI! W samochodzie, w domu, na spacerze, w autobusie – zawsze była odpowiednia pora! Bez rekwizytów czy dodatków, wystarczyło wykazać się pomysłem, cierpliwością i kreatywnością. Idealna zabawa dla poznających właśnie świat kilkulatków!

Pomimo tego, iż dzieciństwo kilkadziesiąt lat temu było zupełnie inne od dzisiejszego, oczekiwania najmłodszych są w pewnych kwestiach takie same. Zabawa zawsze była i będzie ich priorytetem! Może właśnie dlatego z pewnym sentymentem i ciekawością, śledziłam zainteresowanie chłopców zagadkami obrazkowymi, stworzonymi przez wydawnictwo EDGARD.
Każdy z nich otrzymał dwa zestawy (zabawy logiczne i angielski), dopasowane do wieku (6-9 lat oraz 3-5 lat).

zagatki obrazkowe

ZABAWY LOGICZNE zostały opracowane dla grup wiekowych:

  • 3-5 latków  – pomagają rozwinąć koncentrację i kompetencje matematyczne, zostały tak skonstruowane aby wzbudzać ciekawość, chęć uczenia się i zadawania pytań. Zestaw zawiera zadania typu: odnajdywanie zależności i przeciwieństw, porównywanie lub odgadywanie przyczyn różnych wydarzeń, jest doskonałym bodźcem do rozwijania zdolności wnioskowania, przedstawione łamigłówki wprowadzają pojęcia dotyczące, liczb, wielkości, kierunków i czasu,
  • 6-9 latków – gwarantują świetną zabawę, wymagając jednocześnie koncentracji i rozwijając kluczowe kompetencje intelektualne, wprowadzają w świat matematyki. Logiczne myślenie, analizowanie informacji, dostrzeganie związku przyczynowo-skutkowego, wyciąganie wniosków to solidna podstawa do samodzielnego zdobywania wiedzy. Jednak najważniejsze jest to, że przedstawione historyjki nie są nudne a obrazki przyciągają uwagę.

zagadki obrazkowe

Zagadki obrazkowe ANGIELSKI również został podzielone na dwie grupy wiekowe: 3-5 lat oraz 6-9 lat. Dzięki temu poziom trudności jest dopasowany do wieku dziecka. Zabawę można zacząć od czytania pytań w języku polskim (tłumaczenie widoczne na odwrocie karty) w celu oswojenia najmłodszych z przedstawianymi na kartach sytuacjami. Z czasem warto wprowadzać angielskie słówka a potem całe pytania. Karty są świetną inspiracją do dalszej zabawy i do tworzenia własnych zagadek zarówno w języku polskim jak i angielskim. Jestem pewna, że dzięki ilustracjom, dzieci szybko przyswoją nowe słówka i nie raz zaskoczą rodziców swoimi pomysłami na przyswajanie wiedzy i własną  interpretacją widzianych historyjek.

zagadki obrazkowe

Dzisiejszy poniedziałek oznacza początek ferii zimowych, z jednej strony fantastycznie (!) znów wolne! Natomiast z drugiej pojawia się dylemat jak wypełnić dzieciom czas aby po pierwsze nie rozniosły domu z nudów, po drugie dobrze się bawiły i po trzecie wytrzymały dłuższą jazdę samochodem, gdy planujesz kilkudniowe ferie poza domem. Tutaj wspomniane zagadki obrazkowe mogą się okazać dobrym rozwiązaniem! Bez problemu można je mieć zawsze pod ręką (z łatwością mieszczą się w torebce czy bagażu podręcznym), mogą być inspiracją do własnej twórczości i tworzenia zagadek w zależności od miejsc i sytuacji w jakiej się znajdujesz, a poza tym gdy starsze dziecko potrafi czytać może pobawić się w zgadywanki z młodszym rodzeństwem.

Od kiedy zgadywanki pojawiły się u nas w domu, często słyszę „Pozgadujemy mamusiu???”, nie potrafię odmówić bo wiem jaka to frajda dla całej rodziny! Zagadki obrazkowe znajdziecie w księgarniach lub w internecie, na przykład TU.

2018-08-28T18:49:31+00:00 18 stycznia 2016|