Nigdy nie mam dość inspirujących książek kulinarnych! Nawet gdy muszę wygospodarować dodatkowe wolne miejsce w kuchennej szufladzie… Lubię je mieć zawsze pod ręką! „Koktajle. Klinika soku” jest doskonałą publikacją nie tylko ze względu na zdrowy charakter zawartych w niej przepisów, ale także z uwagi na merytoryczną wiedzę dotyczącą odżywiania i tego, jak zachować dobre samopoczucie na co dzień!
We wstępie autorka przekonuje czytelnika, aby uwierzył w sok. Jej argumenty są naprawdę przekonujące, dlatego z przyjemnością i zaciekawieniem przechodzi się do kolejnych zagadnień (dotyczących m.in. tego, jaką moc mają w sobie soki, suplementacji z natury, detoksu, odchudzania, odkwaszania itp.). Znajdziecie tu również odpowiedź na pytanie: „Co jest lepsze – sok czy smoothie?”.
Podstawą dobrze przygotowanego koktajlu jest baza. Magdalena Makarowska namawia, aby wprowadzić do swojej diety napoje roślinne (zwane potocznie mlekiem roślinnym) i opisuje sposoby na przyrządzenie różnych baz, np. mleka (kokosowego, ryżowego, migdałowego, sojowego, zbożowego, jaglanego) bądź jogurtu (migdałowego, jaglanego ze słonecznikiem, kokosowego itp.).
W książce znajdziecie całą gamę przepisów śniadaniowych, gwarantujących odpowiednią dawkę energii na dobry początek dnia (np. Moc z Konopi, daktylowa owsianka do picia, Gryczana Odnova). Oprócz śniadaniowych inspiracji są tutaj również koktajle lunchowe (np. Buraczkowy Twist, koktajl z papryki z kiełkami brokułu, chłodnik egzotyczny) oraz koktajle wege (np. koktajl na dobrą krew, Zielony Smok, Leśna Jaglanka z Melasą).
Najobszerniejszą część książki stanowi podział koktajli ze względu na ich przeznaczenie:
- Oczyszczające – „Detoks” to rozdział, który zawiera kluczowe wskazówki związane z oczyszczaniem organizmu, a także schematy posiłków oraz przepisy na dane koktajle.
- Zdrowotne – polecane w konkretnych sytuacjach, czyli np.: koktajl na dobry wzrok, na lepszą krew i poprawę krążenia, na obrzęki, na zaparcia, koktajl antynowotworowy, przy cukrzycy itp.
- Na odporność – np.: koktajl leśny z pyłkiem pszczelim, Kurkuma Twist, Red Power, Brokułowy Monster.
- Fitnessowe – wspomagające i regenerujące po wysiłku fizycznym. Wstęp do rozdziału zawiera ważne informacje o tym, jakie procesy zachodzą podczas treningu i czego potrzebuje organizm, aby się odpowiednio przygotować oraz zregenerować. Koktajle fitnessowe zostały podzielone na dwie kategorie: przed treningiem oraz po treningu.
- Odchudzające – wspomagające metabolizm. Znajdziecie tu przede wszystkim zasady komponowania posiłków w ciągu dnia, czyli bezcenne wskazówki dla tych, którzy chcą się pozbyć zbędnych kilogramów, oraz odpowiednie przepisy, m.in.: koktajl na spalanie tkanki tłuszczowej, wzmacniający, oczyszczający organizm z toksyn, śniadaniowy, energetyczny, na przemianę materii.
- Upiększające – np.: koktajl na piękne paznokcie, utrzymujący opaleniznę, na wypadające włosy, antycellulitowy, antytrądzikowy, ujędrniający ciało.
- Dla kobiet w ciąży – takie jak: koktajl Moc Wapnia, Moc Żelaza, Moc Kwasu Foliowego, Moc Kwasów Omega-3, Moc Magnezu.
- Dla kobiet 50+ — m.in.: Koktajl Piękności, na zdrowe serce, na osteoporozę, na zdrowe jelita, na dobre trawienie, na uderzenia gorąca.
Nie od dziś wiadomo, że jesteśmy tym, co jemy. Czasami wystarczą odpowiednie zmiany w diecie, aby poczuć się młodszym, pełnym energii i żeby tryskać dobrym samopoczuciem. Książka „Koktajle…” jest doskonałą ściągą ze zdrowego odżywiania oraz godną uwagi skarbnicą wiedzy na temat właściwości warzyw, owoców czy przypraw. Obok przepisów autorka dzieli się również swoim doświadczeniem. Jestem pewna, że zaskoczą Was informacje o niektórych mało znanych i niedocenianych produktach.
Książka jest bardzo ładnie wydana – wzbogacono ją pięknymi zdjęciami, a druk wykonano na wysokiej jakości, śliskim papierze. Znajdziecie w niej ponad 100 przepisów na koktajle. Do ich sporządzenia wystarczy blender, sokowirówka bądź wyciskarka. Jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie! Gorąco POLECAM zwłaszcza tym, którzy szukają motywacji do zmian i nie wiedzą od czego zacząć!
korekta tekstu: Maja Szczepańska
Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: MAGDALENA MAKAROWSKA | tytuł: KOKTAJLE. KLINIKA SOKU | wydawnictwo: FEERIA | premiera: 16.03.2016 | liczba stron: 272 | Format: 165×205 | gatunek: KULINARNE |
Komentarzy
Komentowanie nie niemożliwe.
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE:
Koktajle fitnessowe – a ja przeczytałam „FINANSOWE” i myślę sobie – koktajl na powodzenie finansowe to jest coś, czego potrzebuję! :D
Kasia jesteś MEGA!!! :D Taki koktajl na pewno cieszyłby się ogromnym powodzeniem :)
Buźka :*
Na pewno rozejrzę się za tą książką, potrzebuję takiej motywacji! Pozdrawiam :)
Ooooo a u mnie ostatnio pojawiła się sokowirówka i zastanawiałam się co do niej wrzucać aby było smacznie i zdrowo. Potrzebuję tej książki! :D
Szukam inspiracji na zdrowe i łatwe w przyrządzaniu posiłki, soki wydają się być super pomysłem! Dzięki za recenzję :)
Chętnie przygarnęłabym taką książkę :D
A ja chętnie podaruję KOKTAJLE koleżance, która odchudza się już od dłuższego czasu. Taka inspiracja i motywacja na pewno się jej przyda!