Gdybym miała wskazać zabawy, które żadne dziecko nie omija i prędzej czy później, przychodzi na nie czas to zdecydowanie stawiam ma: zakupy i gotowanie. | Gry edukacyjne: „Zakupy” i „Gotowanie”
Dziecięca kasa fiskalna zagościła już dawno w naszym domu, a biedne garnki, za sprawą Księżniczki, przechodzą ciężki czas już po raz trzeci w swojej kuchennej karierze. Jednak okazuje się, że jest genialne wyjście z tej sytuacji! Niedawno ukazały się gry edukacyjne o wspomnianej tematyce.
Okazuje się bowiem, że zarówno czynności związane z zakupami jak i z gotowaniem, są świetnym materiałem do nauki. Prawda jest taka, że zarówno pierwsza jak i druga czynność będzie towarzyszyć pociechom przez całe życie. Czemu więc nie wprowadzać dzieci w tajniki zakupów i gotowania od najmłodszych lat. Tego typu gry mogą się stać mocnym fundamentem, na którym zbudowanie odpowiednich konsumenckich nawyków nie będzie żadnym problemem.
„Gotowanie”
Gra edukacyjna składa się z:
– 4 talerze z potrawami zawierającymi po 6 składników,
– 8 list zawierających po 6 produktów (4 listy ze składnikami potraw oraz 4 listy zakupów z wymieszanymi różnymi produktami),
– 36 żetonów z produktami (24 żetony przedstawiające składniki potraw i 12 żetonów z dodatkowymi produktami),
– instrukcja z zasadami poszczególnych gier.
Wariantów gry jest co najmniej kilkanaście (włącznie z angielskimi). Wiele zależy od inwencji twórczej oraz pomysłowości użytkowników. Dziecięca kreatywność oraz zaradność potrafi bardzo zaskakiwać, jestem pewna, że powyższe narzędzia do gotowania wywołają lawinę twórczości. Zdecydowana większość gier przeznaczona jest dla 2-4 graczy, a grę rozpoczyna najmłodszy gracz. Ponadto znajduje się również opcja dla pojedynczego użytkownika oraz pomysł na zabawę dla rodziców z dzieckiem. Proponowane gry to:
– mistrz gotowania,
– nie zapomnij o włoszczyźnie
– gotowanie po ciemku,
– kto pierwszy,
– łowca okazji,
– kupiec angielski
i wiele innych.
Gracze mają do dyspozycji listy składników potraw oraz wskazaną liczbę żetonów.
„Zakupy”
Zawartość zestawu:
– 4 kosze zakupowe,
– 4 dwustronne karty z listami zakupowymi (8 różnych sklepów po 6 produktów),
– 48 żetonów przedstawiających 48 produktów ze wszystkich sklepów.
Możliwości dotyczące liczby graczy są bardzo podobne jak w przypadku gry „Gotowanie”. „Zakupy” to genialny trening przed wybraniem się z dzieckiem na poważne, prawdziwe zakupy. Tego typu nauka przez zabawę jednoznacznie przedstawia ideę robienia zakupów oraz świetnie edukuje najmłodszych na temat ich celowości. Warianty gry to między innymi:
– nie zapomnij kupić mleka,
– zdobywcy zakupów,
– kto pierwszy,
– lustrzane zakupy,
– gawędziarz,
– zakupy po angielsku.
Angielskie warianty obydwu gier są fantastycznym materiałem dydaktycznym, dzięki którym powtórka z angielskich słówek to pestka! Dodatkowo nagrania słówek z gry „Gotowanie” oraz „Zakupy” można pobrać ze stron Kapitana Nauki.
Zarówno zakupy jak i gotowanie nie muszą kojarzyć się z koszmarem, mogą stać się piękną przygodą dla najmłodszych. Wystarczy zapewnić im odpowiedni start, tłumacząc ideę owych czynności oraz ucząc wszystkiego od podstaw. Uważam, że tego typu gry edukacyjne są godnym uwagi materiałem, który zdecydowanie ułatwia najmłodszym poznawanie otaczającego ich świata.
| wydawnictwo: EDGARD | seria: KAPITAN NAUKA | kategoria: DLA DZIECI |
______
*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]
One Comment
Komentowanie nie niemożliwe.
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE:
Super pomysł na świąteczny prezent dla dziecka :)