Jedynie głupcy nie potrafią wyciągać wniosków z tak oczywistej lekcji, bo jeżeli istnieje jakakolwiek korzyść w obcowaniu ze śmiercią, to jest nią świadomość kruchości ludzkiego życia. Ale od każdej reguły istniał wyjątek.
| Dorian Zawadzki „Kobieta w masce”
W skrócie.
Leah Marsh z Wojskowego Wydziału Śledczego zostaje oddelegowana do zbadania okoliczności śmierci porucznik Rebeki Rosenheim na terenie eksperymentalnego garnizonu w Fort Salem. Niestety prowadzenie dochodzenia wśród żołnierek z Bazy Korpusu Sił Powietrznych nie należy do zadań łatwych. Marsh nie ma wątpliwości co do charakteru śmierci Rosenheim – to było zabójstwo. Kolejne przesłuchania świadków nie dają jasnych odpowiedzi na podstawowe pytania, jednak porucznik jest doświadczoną śledczą i doskonale wie, że intuicja to potężny sprzymierzeniec. Musi znaleźć sposób na zgromadzenie dowodów potwierdzających jej przypuszczenia. Czasami, między słowami w luźnej rozmowie można odnaleźć cenny trop, wskazówkę o dużo większym znaczeniu niż kilkugodzinne przesłuchanie. Jedynym poważnym problemem okazuje się czas. Wojskowy Wydział Śledczy nie lubi długo czekać na konkrety, a śledztwo z każdym krokiem, z każdym świadkiem i z każdym miejscem komplikuje się coraz bardziej…
Przyszłość.
Wydarzenia zostały osadzone w przyszłości, w 40. roku Nowe Ery (2125 r. według kalendarza gregoriańskiego). To czas po katastrofie klimatycznej, po globalnym potopie, po zignorowaniu przez gospodarki poszczególnych krajów zjawiska ocieplania się klimatu i powiązanych z tym zmian pogodowych. Opisy otaczającej bohaterów rzeczywistości przyprawiają o dreszcz niepokoju, a wyjęta spod prawa, zbuntowana Horda przeraża zasięgiem, przekonaniami i możliwościami. To przyszłość, która ma zbyt wiele wspólnego z prawdą, by tę wizję zignorować.
Kobiety.
Na świecie rodzi się dużo więcej kobiet niż mężczyzn. Codzienność zdominowana przez płeć żeńską przyczyniła się do utworzenia jednego z najlepiej wyszkolonych oddziałów wojskowych, przygotowanego do wykonywania ekstremalnie niebezpiecznych zadań. To tu znajduje się elita żołnierskich umiejętności.
Kobiety potrafią mieć w sobie głęboko ukryty, niebezpiecznie bezwzględny mrok. Każda z bohaterek ma przeszłość, o której nie da się zapomnieć. Dla jednej armia jest ucieczką, dla innej wyzwaniem, dla jeszcze innej spełnieniem marzeń, a nawet sposobem na życie. Dyscyplina jest sprawą kluczową, choć to ten nieoficjalny regulamin jest wręcz święty, a najokrutniejsza kara spotyka donosicielki. Pewnych granic nie można przekroczyć. Są sprawy, o których się nie zapomina, nie wybacza. Istnieją porachunki za cenę życia i śmierci.
Reasumując.
„Kobieta w masce” to mroczny, wojskowy thriller o bardzo specyficznym i buntowniczym zabarwieniu z genialnie wkomponowanym wątkiem klimatycznym. Warto również podkreślić mistrzowskie umiejętności Autora w przechodzeniu między wydarzeniami. Niewątpliwie trafnym wyborem jest tu pamiętnikowy charakter treści, pozwalający śledzić wydarzenia przed zabójstwem, w jego trakcie i po nim. Ta zmiana punktu widzenia wymaga od czytelnika maksymalnego skupienia uwagi, wejścia w buty bohaterek, zajrzenia do ich umysłów i prowadzenia własnego, niezależnego śledztwa.
Zarówno narracja, jak i dialogi reprezentują najwyższy pisarski poziom, dzięki czemu książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Charakterystyczne, dopracowane w najmniejszych szczegółach postacie bohaterek bez skrupułów angażują emocjonalnie czytelnika w ich własne życie, w podejmowane decyzje, w ponoszone porażki i odnoszone sukcesy.
W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać, dlaczego akcja rozgrywa się na innym kontynencie, w innym kraju, z obco brzmiącymi nazwiskami. Jedyną sensowną odpowiedzią na moje wątpliwości było stwierdzenie, że jest wielce prawdopodobne, iż w 2125 roku inne kontynenty nie będą istniały.
Trzeba przyznać, że globalne ocieplenie i wojskowe zabójstwo stanowią doskonały materiał na intrygującą książkę. I nie mam tu na myśli tylko fabuły. Zawarta tu wizja przyszłości niewątpliwie daje do myślenia, a wyłaniający się obraz po katastrofie klimatycznej przeraża bardziej niż kobieta w masce. Przeczytajcie koniecznie!
___
korekta tekstu: Anna Fathi
Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: DORIAN ZAWADZKI
| tytuł: KOBIETA W MASCE
| wydawnictwo: REPLIKA
| premiera: 10.03.2020
| liczba stron: 512
| format: 205×145
| gatunek: THRILLER/KRYMINAŁ
______
*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE: