Dlaczego warto mieć w domu inhalator.

Jest z nami od prawie pięciu lat i absolutnie nie wyobrażam sobie jesienno – zimowych zmagań z chorobami bez jego udziału! Inhalator zwany również nebulizatorem jest pierwszym urządzeniem, po które sięgam gdy w domu pojawia się nieproszony gość czyli przeziębienie, infekcja, wirus.

Absolutnym przekleństwem panującej obecnie aury są infekcje dróg oddechowych, zwłaszcza katar i uciążliwy kaszel. Sezonowo, zawsze mamy za sobą sporą liczbę tego typu infekcji. Już przy pierwszych objawach inhalator pracuje na pełnych obrotach. Sól fizjologiczna, od której zawsze zaczynamy:

    • rozrzedza tworzący się w nosie katar, dzięki czemu szybciej i skuteczniej spływa z zatok,
    • przyspiesza regenerację nabłonka dróg oddechowych,
    • upłynnia gromadzącą się w oskrzelach/płucach wydzielinę.

Bardzo ważna jest również regularność inhalacji: około 15 minut, 4 razy dziennie przez cały czas trwania infekcji. Najlepsze jest jednak to, że nie ma tu ŻADNYCH ograniczeń wiekowych! Zarówno te najmłodsze maluszki jak i kobiety w ciąży czy matki karmiące, mogą zawsze sięgnąć po inhalacje solą fizjologiczną.

Nebulizator okazuje się bezcenny również przy poważniejszych schorzeniach. Dzięki temu, że znajdujący się w nim roztwór jest podawany bezpośrednio do miejsca, w którym ma zadziałać (np. płuca, oskrzela), skuteczność leków jest o wiele większa. Przy czym trzeba również wspomnieć, że ominięty zostaje tu cały układ pokarmowy.

inhalator

Zadaniem urządzenie jest rozpylenie leku czyli podanie go w postaci aerozolu metodą wziewną. W ten sposób mogą być stosowane lepi rozkurczowe, przeciwzapalne oraz wykrztuśne. Na szczęście bardzo rzadko przypada nam z nich korzystać. Z reguły interweniujemy dość szybko i pozostajemy wierni soli fizjologicznej. Aczkolwiek muszę przyznać, że wspomniana interwencja kilkakrotnie uchroniła nas przed zapaleniem oskrzeli – to fakt potwierdzony przez panią doktor, do której zawsze kontrolnie się zgłaszamy.

Zasadniczo na całość urządzenia (oprócz części tłokowej, maseczek, pojemnika na roztwór i przewodu) może się składać szereg akcesoriów (np. ustnik, końcówki nosowe).

inhalator

Niewątpliwie w pierwszej kolejności, należy sprawdzić jaka jest wielkość, wytwarzanych przez inhalator, cząsteczek. Jest to kwesta kluczowa, biorąc pod uwagę miejsce wchłaniania się leku. Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowe części, umożliwiające inhalowanie wybranych partii dróg oddechowych.

inhalator

Życzę Ci aby choroby omijały twój dom szerokim łukiem, ale gdy już się coś przyplącze, zwłaszcza uciążliwy katar czy suchy kaszel, to warto zadziałać od razu. W takich przypadkach nebulizator bywa niezastąpiony!

2018-08-28T18:49:39+00:00 2 grudnia 2016|